Mürefte Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
Mürefte Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Tekirdağ ili, Şarköy ilçe sınırında yer alan Mürefte Köyü, mutlaka gezilip görülmeye değer bir tatil köyüdür. Buraya yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist akın etmektedir.

Şarköy ilçe merkezine 13 km uzaklıkta yer alan bir beldedir. Mürefte ismini bin bir çiçek anlamına gelen Mirfeyton’dan almıştır. Bereketli topraklara sahip olan bu belde üzüm bağları ile adını duyurmayı başarmıştır.  Ülkemizin şarap üretiminin yüzde otuzu buradan sağlanmaktadır. Bundan dolayı bu belde şarap sahili olarak tabir edilmektedir. Mürefte Beldesinde ülkemizin ilk şarap müzesi bulunmaktadır. Bu müzede eski şarap şişeleri, fıçılar, küfeler ve amforalar gibi şarabın tarihini anlatan eserler sergilenmektedir. Yazlık bir belde olan Müfrette özellikle yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Mavi ile yeşilin muhteşem uyumu ile buluştuğu Mürefte Beldesinin denizi temiz ve derindir. Burada harika bir tatil geçirebilirsiniz. Ayrıca Şarköy ilçesine bağlı olan ve ilçeye 25 km uzaklıkta yer alan tarihi kalıntılara sahip Gaziköy’ü de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Mürefte Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Mürefte, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı bir köydür. Mürefte Köyü; Tekirdağ il merkezine 90 km, Şarköy ilçesine ise 13 km uzaklıktadır. Buraya şahsi aracınızla Tekirdağ-Şarköy- Mürefte güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz. Ya da Şarköy ilçesine varıp burada Mürefte beldesine giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here