Mut Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Mersin ilimizin merkezinde bulunan tarihi kale olan Mut Kalesi ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunmaktan mutluluk duyarız.

Mut Kalesi

Mersin ilimiz Antik çağlardan günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler arkalarında birçok eser bırakmışlardır. Bu eserler günümüzde tarihi aydınlatmak adına önemli bir yere sahiptir. Bu eserlerden biri de Mut Kalesidir. Bu kale birçok kez yıkılıp tekrar yapılmıştır. Savaş döneminde burayı alan bazı devletler yakıp yıkmıştır. Yerine yenisini yapmışlardır. Bu yüzden ilk yapılış tarihi bilinmemektedir. Bu kale ile ilgili birçok rivayet gezmektedir. Evliya Çelebi’ye göre Karamanoğulları Beyliği bu kaleyi Rumlardan almak için birçok askeri ile hücum etmiştir. Fakat bütün askerleri kaleye girmeden şehit olmuştur. Bu yüzden ölüm anlamına gelen mevt sözcüğü daha sonra mut kelimesine dönüştüğünü söyler. Daha sonra bu kale Karamanoğulları eline geçince o askerlerin öcünü almak isteyen beylik hükümdarı İbrahim bey kaleyi tamamen yaktırmıştır. Kale Osmanlıların eline geçince 1. Ahmet bugünkü haline getirilmiştir. Kale Dikdörtgen yapılı olup köşegen ve kare burçlarla desteklenmiştir. İçinde bir restoran bulunur. Kalenin içinde bir iç kale dediğimiz bir kale daha bulunmaktadır. Eski kaleyi müzeye dönüştürme çalışmaları yapılmaktadır. Bu kaleye ait olunduğu söylenen bir kitabe bulunmaktadır. Ayrıca bu çevrede birçok tarihi eser görmek mümkündür. Bunlardan biri de aynı yerde bulunan bir kilise kalıntısıdır.

Mut Kalesi Nerede
Mersin Mut Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse bu tarihi kaleyi ziyaret etmenizi istiyoruz. Biz çocuklarımıza ecdadımızı anlatmak istiyorsak öncelikle çocuklarımızı tarihi anlatacağız. Bunu da gezip görerek anlatmayı daha kalıcı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Mut Kalesi
Mut Kalesi

Mut Kalesi Nerede?

Mut Kalesi, Mersin’in Mut ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesinde bulunur.

Mut Kalesi Nasıl Gidilir?

Mut Kalesi’ne ulaşmak için ilk önce Mut ilçesine ulaşmak gerekir. İlçeye ulaşmak için

  • İstanbul-Ankara-Konya-Karaman yönü takip edilerek,
  • Adana-Mersin ve Antalya yönünden gelenler ise Silifke ayırımından ulaşılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here