Mut

Mut Mersin iline bağlı bir ilçedir. Mut ilçesi Mersin il merkezine 191 km uzaklıkta yer almaktadır.

Mut İlçesi

Mut ilçesi Toros Dağları eteklerinde Göksu Nehri kıyısında yer almaktadır. Mut ilçesinde çok sayıda tarihi miras bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Mut Haritası
Mut Nasıl Gidilir

Mut Kalesi

İlçe merkezinde yer almaktadır. Kalenin ilk olarak kim tarafından ve ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. Kale Karamanoğlu ve Bizans Döneminde onarım görmüştür. Kalenin dört burcu ve iç kale olarak adlandırılan kulesi bulunmaktadır. Kale içinde soğuk ve berrak bir su çıkmaktadır. Kalepınar adındaki bu su ilçenin su kaynağıdır. 1992 yılında restore edilen Mut Kalesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Mut Kalesi
Mut Nerede Hangi Şehirde

Laal Paşa Camii

İlçe merkezinde yer almaktadır. 1390 yılında Karamanoğulları İbrahim Bey’in emri ile Laal Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Kare planlı ve orta kubbeli bir yapıdır. Çeşitli zamanlarda onarım gören camii asıl halini koruyarak günümüze ulaşmıştır. Caminin bahçesinde iki türbe bulunmaktadır.

Mut

Karaekşili

İlçe merkezine 3 km uzaklıkta yer alan orman içi dinlenme yeridir. Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Karaekşili Dinlenme yerinde alabalık üretme çiftli bulunmaktadır. Yeşillikler içinde yer alan bu bölgede piknik yapabilirsiniz. Doğal güzelliğe sahip Karaekşili Orman Bakanlığı tarafından milli park ilan edilmiştir.

Yerköprü Şelalesi

İlçe merkezine 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Göksu Nehrini besleyen Ermenek Çayının uzun yıllar boyunca süren toprakta aşındırma sonucunda doğal bir vadi oluşmuştur. 250 metre uzunluğa sahip olan bu doğal su tüneli oldukça dikkat çekmektedir. Bu tünelden akan su Yerköprü Şelalesini oluşturmaktadır. Doğa harikası bir güzelliğe sahip doğal tünel ve şelaleyi görmenizi tavsiye ederim.

Mut Yerköprü Şelalesi

Dağpazarı Kilisesi

İlçe merkezine 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu bölgede antik kente ait bazı kalıntılar bulunmaktadır. Bu kalıntılar içerisinde en önemlisi Bizans Döneminde yapılan Dağpazarı Kilisesidir. Kilise oldukça heybetli bir görünüme sahiptir. Günümüzde bu kiliseden geriye sadece kalıntıları kalmıştır. Ayrıca köyde yer alan diğer antik kent kalıntılarını da görmenizi tavsiye ederim.

Alahan Manastırı

İlçe merkezine 20 km uzaklıkta Geçimli Köyü yakınlarında yer almaktadır. Yaklaşık 1000-1200 metre yükseklikte Göksu Vadisine bakan dik bir yamaç üzerinde yer almaktadır. 440-442 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Alahan Manastırı aslında bir külliyedir. Bu külliye içinde manastır, Doğu Kilisesi, Batı Kilisesi, kayalara oyulmuş keşiş odaları ve mezarlar bulunmaktadır. Günümüzde Alahan Manastırının kalıntılarını görmek mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here