Mersin Nagidos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Mersin ilimizin Bozyazı ilçesinde  bulunan tarihi mekan olan Nagidos-Nagidussa antik kentleri ile ilgili sizin için toparladığımız bilgileri paylaşacağız.

Mersin Nagidos Antik Kenti

Mersin ilimiz deyince aklımıza bir sürü şey gelmektedir şüphesiz. Tarım, deniz, turizm, tarih ama en önemlisi antik kent gelmektedir. Antik kentler bize tarihe ışık tutmaktadır. İlimizde bulunan Nagidos ve Naagidussa kentleri de bunlardan ikisidir.

Bu kentlerin yaklaşık beşyüz bin yıllık tarihi olduğu rivayet edilmektedir. Bu kentlerde çeşitli zamanlarda kazı çalışmaları yapmışlardır. Bu çalışmaları farklı üniversiteler tarafında yapılmıştır. Bu kazılar sonucunda çeşitli bilgilere ulaşılmıştır.

Bu kentlerde birçok medeniyetin izine rastlanmıştır. Sanat eserlerini inceleyen araştırmacılar  bunu söylemekteler. Başka bir sonuç ise Helenistik dönemde ortaya çıkan bu kent en erken dönemi m.ö 3 yy en geç dönem ise m.ö 1 yy olarak tahmin edilmektedir. Nagidos antik kentini incelediğimizde deniz kenarında bulunan bir tepe üzerinde kurulduğunu söyleyebiliriz.

Buda askeri ve ticari anlamda yapıldığını mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Kendilerini savunma amaçlı yüksek yere çıktıklarını söylememiz mümkündür. En son bakanlığın izniyle 2002 yılında kazı çalışması yapılmış birçok medeniyette ait eser bulunmuştur.

Sonuç olarak mersin ilimizin sınırlarında bulunan bu kenti gezilecek yerler adlı not defterinize kaydedebilirsiniz. Yolunuz düştüğü gibi de ziyaret etmeyi de unutmayınız.

Nagidos Antik Kenti Nerede?

Nagidos Antik Kenti, Mersin’in Bozyazı ilçe sınırında bulunur. Diğer bir deyişle Mersin-Antalya Yolu Paşa Caddesi üzerinde yer alır.

Nagidos Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Nagidos Antik Kenti’ne ulaşmak için ilk başta Bozyazı ilçesine ulaşmak gerekir. Mersin Otogarından Bozyazı’ya kalkan otobüs ve dolmuşları ile ulaşılabileceği gibi Anamur ve Silifke ilçesinden de buraya giden servisler bulunur.

Fotoğraf Kaynak : Nagidos (Bozyazı – Mersin) (Fotoğraf : Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi)

Nagidos Antik Kenti Nasıl Gidilir
Nagidos Antik Kenti Nasıl Gidilir
Nagidos Antik Kenti Nerede
Nagidos Antik Kenti Nerede

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here