Nallıhan

Nallıhan Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Nallıhan ilçesi bağlı olduğu Ankara il merkezine 161 km uzaklıkta yer almaktadır. Dört bir tarafı dağ ve tepeler ile kaplı Nallıhan ilçesi içinde bulunan ormanlar ile yeşil bir tabiata sahiptir.

Nallıhan Gezilecek Yerler

Nallıhan ilçesinde yer alan köklü bir tarihi geçmişe sahip Nallıhan evleri ilçenin en dikkat çeken yapılarındandır. Nallıhan ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Kocahan: Nallıhan ilçe merkezinde yer alan Kocahan ilçenin simgesidir. Kocahan 1599 yılında Osmanlı Veziri Nasuh Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.

46 odaya sahip olan han döneminin en büyük hanı olarak inşa edilmiştir. Dairevi şekilde geniş ve uzun tonozdan oluşan kapı hanın en çok dikkat çeken yapısıdır. Zamanla tahrip olan han günümüzde çatısı yıkılmış ve duvarları kalmış haldedir.

Göz at ;

 1. Nallıhan Gezilecek Yerler
 2. Nallıhan Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Ankara Gezilecek Yerler
 4. Ankara’da Gezilecek 10 Yer
 5. Ankara Gece Hayatı
 6. Ankara Nerede, Hangi Bölgede?
 7. Ankara Otelleri ve Ankara Otel Fiyatları
 8. Ankara Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 9. Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi
 10. Ankara 75.Yıl Hipodromu
 11. Ankara Etnografya Müzesi
 12. Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
 13. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi
 14. Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi
 15. Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı
 16. Ankara Abidinpaşa Merkez Camii
 17. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 18. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi
 19. Ankara Devlet Demir yolları Müzesi
 20. Ankara Pirinç Han
 21. Ankara Maltepe Camii
 22. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 23. Ankara Gençlik Parkı
 24. Ankara Kalesi
 25. Ankara Harikalar Diyarı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 26. Ankara Piknik Alanları Nerede, Nasıl Gidilir
 27. Kalecik Ankara
 28. Gölbaşı Ankara
 29. Ankara Ayaş Evleri
 30. Sincan Otelleri ve Sincan Otel Fiyatları
 31. Maltepe, Ankara Otelleri ve Maltepe, Ankara Otel Fiyatları

Nasuh Paşa Camisi: Nallıhan ilçesinde bulunan Nasuh Paşa Camisi Osmanlı Veziri Nasuh Paşa tarafından inşa edilmiştir. 20. Yüzyılın başında çıkan bir yangın sonucu yanan camii 1911 yılında yeniden inşa edilmiştir. Nasuh Paşa Camisi dikdörtgen planlı,ahşap çatılı, sivri kemerli 9 adet penceresi olan bir yapıdır.

Caminin kesme taştan inşa edilen minaresi batı duvarına bitişik durmaktadır. Cami avlusunda ise dört kabirin içinde yer aldığı bir türbe bulunmaktadır. Bu türbenin kime ait olduğu bilinmemektedir. Nasuh Paşa’nın yaptırmış olduğu bir diğer eser olan hamam günümüze ulaşmamıştır.

Uluhan Camisi: Nallıhan ilçe merkezine bağlı Uluhan Köyünde yer almaktadır. Uluhan Camisi 17. Yüzyılda Vezir Nasuh Paşa tarafından yaptırılmıştır. Uluhan Camisi deprem bölgesinde yer almasından dolayı ve zamanla geçirdiği depremlerden dolayı günümüze ulaşamamıştır.

Camiden günümüze sadece minaresi ulaşmıştır. Osmanlı mimarisine uygun kesme taş ve tuğladan yapılan minare günümüzde kısmen harap durumdadır.

Kuş Cenneti: Nallıhan ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer alan Davutoğlan Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. 170 türden kuşa ev sahipliği yapan bu bölge kentin en doğal alanlarındandır.

Büyük bir huzur kaynağı olan Kuş Cenneti içinde bulunan ve soyu tükenmek üzere olan Kara Leylek türü dikkat çekmektedir. Nallıhan ilçesinde yer alan Kuş Cennetini ziyaret edebilir ve burada yer alan seyir teraslarında kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz.

Uyuzsuyu Şelalesi: Nallıhan ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Karacasu Köyü yakınında yer alan Uyuzsuyu Şelalesi yerin altından 36 derece sıcaklıkta çıkan suyun soğuyarak yaklaşık 50- 60 metre yükseklikten düşmesi ile oluşur. Yerin altından 36 derece sıcaklıkta çıkan bu su cilt hastalıklarına ve uyuza iyi geldiği için şelale bu adı almıştır.

Çam ağaçları arasında yer alan Uyuzsuyu Şelalesi muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Görkemli şelalenin çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Doğa harikası olan Uyuzsuyu Şelalesi eylül ayı sonunda kuruyup 21 Mart tarihinden itibaren coşku ile akmaktadır. Eğer Uyuzsuyu Şelalesine gidecekseniz bu tarihe dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Anıt Ağaç: Nallıhan ilçe merkezine bağlı Hacılar Köyü Esenler Bölgesinde bulunmaktadır. 750 yıllık bir ardıç ağacı olan bu anıt ağaç 20 metre yükseklikte yaklaşık 3 metre genişliğine sahiptir. Tarihin her evresine şahit olmuş bu görkemli anıt ağacını görmenizi tavsiye ederim.

Kuzucular Köyü Kanyonu: Nallıhan ilçe merkezine 60 km uzaklıkta yer alan Kuzucular Köyünün hemen yakınında yer almaktadır. Kanyon bölgesinde yer alan kayalıklar ve tepeler adeta yer altı şehrini anımsatmaktadır.

İlginç görünüme ve harika manzaralara sahip olan Kuzucular Köyü Kanyonu görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Nallıhan ilçesinde yer alan tarihi öneme sahip Taptuk Emre Türbesi, Bacım Sultan Türbesi ve Cafer Sadık Türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Nallıhan Haritası
Nallıhan Merkez
Nallıhan Nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here