Nallıhan

Nallıhan Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Nallıhan ilçesi bağlı olduğu Ankara il merkezine 161 km uzaklıkta yer almaktadır. Dört bir tarafı dağ ve tepeler ile kaplı Nallıhan ilçesi içinde bulunan ormanlar ile yeşil bir tabiata sahiptir. Nallıhan ilçesinde yer alan köklü bir tarihi geçmişe sahip Nallıhan evleri ilçenin en dikkat çeken yapılarındandır. Nallıhan ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Kocahan: Nallıhan ilçe merkezinde yer alan Kocahan ilçenin simgesidir. Kocahan 1599 yılında Osmanlı Veziri Nasuh Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. 46 odaya sahip olan han döneminin en büyük hanı olarak inşa edilmiştir. Dairevi şekilde geniş ve uzun tonozdan oluşan kapı hanın en çok dikkat çeken yapısıdır. Zamanla tahrip olan han günümüzde çatısı yıkılmış ve duvarları kalmış haldedir.

Nasuh Paşa Camisi: Nallıhan ilçesinde bulunan Nasuh Paşa Camisi Osmanlı Veziri Nasuh Paşa tarafından inşa edilmiştir. 20. Yüzyılın başında çıkan bir yangın sonucu yanan camii 1911 yılında yeniden inşa edilmiştir. Nasuh Paşa Camisi dikdörtgen planlı,ahşap çatılı, sivri kemerli 9 adet penceresi olan bir yapıdır. Caminin kesme taştan inşa edilen minaresi batı duvarına bitişik durmaktadır. Cami avlusunda ise dört kabirin içinde yer aldığı bir türbe bulunmaktadır. Bu türbenin kime ait olduğu bilinmemektedir. Nasuh Paşa’nın yaptırmış olduğu bir diğer eser olan hamam günümüze ulaşmamıştır.

Uluhan Camisi: Nallıhan ilçe merkezine bağlı Uluhan Köyünde yer almaktadır. Uluhan Camisi 17. Yüzyılda Vezir Nasuh Paşa tarafından yaptırılmıştır. Uluhan Camisi deprem bölgesinde yer almasından dolayı ve zamanla geçirdiği depremlerden dolayı günümüze ulaşamamıştır. Camiden günümüze sadece minaresi ulaşmıştır. Osmanlı mimarisine uygun kesme taş ve tuğladan yapılan minare günümüzde kısmen harap durumdadır.

Kuş Cenneti: Nallıhan ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer alan Davutoğlan Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. 170 türden kuşa ev sahipliği yapan bu bölge kentin en doğal alanlarındandır. Büyük bir huzur kaynağı olan Kuş Cenneti içinde bulunan ve soyu tükenmek üzere olan Kara Leylek türü dikkat çekmektedir. Nallıhan ilçesinde yer alan Kuş Cennetini ziyaret edebilir ve burada yer alan seyir teraslarında kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz.

Uyuzsuyu Şelalesi: Nallıhan ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Karacasu Köyü yakınında yer alan Uyuzsuyu Şelalesi yerin altından 36 derece sıcaklıkta çıkan suyun soğuyarak yaklaşık 50- 60 metre yükseklikten düşmesi ile oluşur. Yerin altından 36 derece sıcaklıkta çıkan bu su cilt hastalıklarına ve uyuza iyi geldiği için şelale bu adı almıştır. Çam ağaçları arasında yer alan Uyuzsuyu Şelalesi muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Görkemli şelalenin çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Doğa harikası olan Uyuzsuyu Şelalesi eylül ayı sonunda kuruyup 21 Mart tarihinden itibaren coşku ile akmaktadır. Eğer Uyuzsuyu Şelalesine gidecekseniz bu tarihe dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Anıt Ağaç: Nallıhan ilçe merkezine bağlı Hacılar Köyü Esenler Bölgesinde bulunmaktadır. 750 yıllık bir ardıç ağacı olan bu anıt ağaç 20 metre yükseklikte yaklaşık 3 metre genişliğine sahiptir. Tarihin her evresine şahit olmuş bu görkemli anıt ağacını görmenizi tavsiye ederim.

Kuzucular Köyü Kanyonu: Nallıhan ilçe merkezine 60 km uzaklıkta yer alan Kuzucular Köyünün hemen yakınında yer almaktadır. Kanyon bölgesinde yer alan kayalıklar ve tepeler adeta yer altı şehrini anımsatmaktadır. İlginç görünüme ve harika manzaralara sahip olan Kuzucular Köyü Kanyonu görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Nallıhan ilçesinde yer alan tarihi öneme sahip Taptuk Emre Türbesi, Bacım Sultan Türbesi ve Cafer Sadık Türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Nallıhan Çarşı
Nallıhan Hangi Şehirde
Nallıhan Haritası
Nallıhan Köyleri
Nallıhan Merkez
Nallıhan Nasıl Gidilir
Nallıhan Nerede
Nallıhan Tapduk Emre Türbesi
Nallıhan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here