Nusaybin

Nusaybin ilçesini duyunca eminim hepimizin aklına farklı ve malum şeyler gelebilir. Ama Nusaybin Mezopotamya bölgesinin en büyük kenti olmayı tarih boyunca başarmış bir ilçedir. Nusaybin tarihi bir şehirdir. Şimdi inanıyorum ki biz peki Nusaybin’e nasıl gideceğiz. Orada gezilecek yerler olarak nereler var. Yada insanları ne gibi sorular sorabilirsiniz. Hiç merak etmeyin bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda bulacaksınız.

Nusaybinden Bir Görünüm

Nusaybin ilçesi Mardin ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. Nusaybin ilçesi il merkezine yaklaşık 56 km uzaklıktadır. Nusaybin’e ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşabilirsiniz.

Mardin’in İlçeleri

Nusaybin ilçemiz tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçemiz  m.ö Saburlar tarafından kurulmuştur. Sırasıyla, Saburlar, Sümerler, Akadlar, Babilliler, Mitanililer, Asurlular, Selevkoslar, Abgar Krallığı, Romalılar, Sasaniler, Emeviler, Abbasiler, Mervaniler, Eyyübiler, Selçuklular….En son Osmanlı İmparatorluğuna geçmiştir. İlk dönemlerdeki ismi bilinmiyor fakat Sümerler döneminde Nırbo denildiği rivayet edilmektedir.

Nusaybin- Kalecik Köyü

Nusaybin De Gezilecek yerler:

Mar Yakup Kilisesi: Nusaybin kentimizde m.s 150 li yıllarında burada kiliseler inşa edilmeye başlanmıştır. Bu kiliseler tanrı adına yapıldığına inanılır. Burada yaşayan çoğu Süryanilerin oluşturduğu halk inanç merkezlerine önem vermiştir. 313 yıllında Mar Yakup Nusaybin’de kiliselerin küçüklüğünden yakınarak kocaman kaya taşlarla ve ince işlemeli bir işçilikle Mar Yakup kilisesini inşa etmiştir. Buraya gelen ziyaretçilerin uğrak yeri olmaktadır.

Mar Yakup Kilisesi

Gınnavas Höyüğü: İlçemize 4 km uzaklığında bulunan Çağçağ Vadisinin batısında bulunmaktadır. bu höyük 350 metre çapında ve 25 metre yüksekliğinde bulunur. Bu höyükte farklı medeniyetlere ait kalıntılar bulunmuştur. Bu höyüğün Milattan öncesine ait olunduğu söylenilir.

Gınnavas Höyüğü

Üzüm Suyu Kanalı: İlçemizde bulunan bu kanal Girmeli bucağının 1500 m güneydoğusunda, Odabaşı mahallesinin kuzeyinde İpek Yolu`na paralel biçimde doğuya doğru uzanan tarihi bir kanaldır. Rivayette göre Marin şehri yöresinde toplanan üzümleri burada büyük kayalarla ezip suyunu bu kanal yolu ile şehri aktığı rivayet edilmektedir.

Üzüm Suyu Kanalı

Şirvan Kalesi: İlçemizin merkezine bağlı Günyurdu mahallesinin kuzeydoğusunda, Turgutlu ile Değirmencik köyleri arasındadır. Bu kale 451 yıllında Sasaniler tarafında inşa edilmiştir. Sasaniler Bizans saldırılarını önlemek amacı ile bu kaleyi inşa edildiği söylenmektedir.

Şirvan Kalesi

Morin Şehir Kalıntısı: İlçe merkezine 15 km uzaklığında bulunan bu şehir tarih kokan bir şehirdir. Bu şehir Asuriler Merdis, Komuklar ise Mariis demektedirler. Fakat günümüzde buraya gidince harabe olmuş bir kentten başka hiçbir şey bulamazsınız. Morin şehri uzun yıllar savaşlara ve doğal afetlere karşı mücadele etmişse de başaramamıştır. Şehir resmen kendi kaderine terk edilmiştir. Şehir günümüzde taş ve toprakta bir şey bulamazsınız.

Morin Şehir Kalıntısı

Zeynel Abidin Camisi: Bu cami ilçemizin merkezinde bulunur. Hz. Muhammed’in 13 torunundan biri olan Zeynel Abidin ve Onun kız kardeşi Zeynep annemiz türbeleri burada bulunmaktadır. bu cami Zeynel Abidin adına yaptırılmış ilçe için çok önemli bir ibadet yeridir. Cami ilk yapıldığında Küçük bir mescit şeklindeydi. 1956 yıllında yeni bir bina eklenip cami yöre halkının hizmetine sunulmuştur.

Zeynel Abidin Camisi

Aznavur Kalesi:  Kale ilçe merkezine 14 km uzaklığında bulunan kocaman bir vadinin içinde bulunan bir tepenin başında inşa edilmiştir. Kale 970`de Hamdan bin Al Hasan, Nasır Al-Davla bin Abdullah bin Hamdan tarafından inşa edilmiştir. Günümüze kadar hala bir kısmı ayakta duran kale zamana meydan okumaktadır.

Aznavur Kalesi

Beyaz Su: Biz Mardin ilimiz anlatırken hep tarihi yerleri anlatmaya çalıştık. Çünkü gerçekten Mardin ilimiz denince herkesin aklına tarih gelmektedir. Fakat Nusaybin ilçemizde bunu yapamayız. Çünkü ilçede Cennetten akan bir su var tadı ve rengi aktır. Bu su ilçe halkına ve bölgeye resmen Hayat suyu olmaktadır. su etrafında kurulmuş piknik alanları ile buraya bütün insanları çağırmaktadır. Yaz mevsiminde özellikle yaz mevsiminde bölge insanın uğrak yeri olmaktadır. soğuk suyun vermiş olduğu serinliği çoğu yerde bulamazsınız. Bu su bölgeye hayat verdiği gibi oraya giden ziyaretçilere de hayat vermektedir. Buraya gidip bu manzaraları izleyip bol bol fotoğraf çekmenizi öneririm.

Beyaz Su-Nusaybin
beyaz Su

Ayrıca ilçemizde gezilecek birçok yeri yukarıda yazdım bunların dışında kalan yerler de bulunur. bunları da sizin için toparlayıp bir liste yaptım. Onları da size sunmaktan mutluluk duyuyorum. Kışla Cami, Gırnawas, Yeni Kale (Saçlı Ali), Selmân-i Pâk (Selmân-i Farisi) Makamı, Merdis-Mariis-Marin Harabeleri, Merdis-Marin Kalesi, Mar Bobi Kilisesi, Mar Evgin Manastırı, Mar Abraham Manastırı, Xetabin Harabeleri vb yerleri de ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Nusaybin Hangi Şehirde
Nusaybin

4 YORUMLAR

  1. gözümde tütüyor canım memleketim.. çok özledim çok..30 yıldır seni göremiyor, havanı ciğerime çekemiyorum..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here