PAYLAŞ
Nusrat Mayın Gemisi

Nerede: Mersin

Nasıl gidilir: Tarsus ilçemizin kavşağında bulunur. Dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

Hangi bölgede: Akdeniz Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar: 26 km

Mersin ilimizin Tarsus ilçesinde bulunan ülkemizin kurtuluşuna vesile olan bir gemiyi size anlatmaya çalışacağız. Bu gemi tarihe destan yazan Nusrat Mayın Gemisidir

Ülkemiz 1. Dünya savaşında birçok cephede çok çetin savaşlara girmiştir. Bunlardan şüphesiz ve en önemlisi Çanakkale cephesidir. Bu cephede ülkemizin kurtuluş cephesidir, zafer cephesidir, Düşmanı püskürtme cephesidir, Destan yazan cephesidir, Bunun gibi binlerce benzetme yapsak hakkını vererek anlatılmayacak bir cephedir. Bu cephede başarılı olmamızın ve düşmanı püskürtmemize yardımcı olan Nusrat Mayın Gemisi dir. Bu gemi 3 eylül 1914 de Çanakkale’ye getirilmiştir. Bu gemi Alman yapımı bir gemi olup dar alanda çok çabuk hareket eden ve düşmanı etkisizleştiren bir gemidir. Bu gemi Nusratın mayınlarıyla yaklaşık 639 kişilik düşman mürettebatına suya göçmüştür. Bunlara kısa bir dipnot düşürecek olursak bunları elbette gemi hepsini tek başına yapmamıştır. Kahraman askerlerimizin kahramanlığını bilmemiz ve görmemiz gerekir.  Mersinden Tarsus’a parçalara bölünerek getirilen bu gemi burada orijinaline yakın şekilde tekrar onarılıp ziyaretçilere açılmıştır.

Sonuç olarak 15 mart 1915 tarihli Çanakkale savaşını kaderini değiştiren bu gemiyi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Nusrat Mayın Gemisi
Nusrat Mayın Gemisi

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz