OHAL Nedir, Ne Demek ve Ne Zaman Kalkar?
OHAL Nedir, Ne Demek ve Ne Zaman Kalkar?

15 Temmuz 2016 yıllında yaşanan hain darbe girişiminden sonra 20 Temmuz 2016 tarihinde Ohal ilan edildi. Peki OHAL Nedir, Ne Demek ve Ne Zaman Kalkar? soruları çokça sorulmaktadır. Bu sorulara cevap bulmak için bu yazıyı kaleme aldık. Soru cevap şeklinde yapıp kafanızda oluşan sorulara cevap bulacağız.

1-OHAL Nedir?

Ohal veya uzun ismiyle Olağanüstü hal demektir. Olağanüstü bir yönetim düzenin gerekli olduğu doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik bunalım, kamu düzeni tehlike altına sokan yaygın şiddet olayları gibi durumlarda başvurulan bir yöntem veya uygulamadır.

2-OHAL Nasıl İlan Edilir?

1982 Anayasasına göre MGK, tavsiye eder. Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilir. Her 3 ayda bir aynı yöntemle uzatılabilir.

3-OHAL Neden İlan Edilir?

Ohal, hızzlı karar çıkarmak için başvurulan bir uygulamadır. Burada meclis kararı olmadan Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılan KHK’lar ile hızlı karar alınabiliyor.

4-OHAL Ne Zaman İlan Edildi?

Ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı zaman zaman bölgesel zaman zaman ise tüm ülke genelinde Ohal ilan edildi. En son Ohal, 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan başarısız darbe girişiminden sonra 20 Temuz 2016 tarihinde tüm ülkede Ohal ilan edilmiştir. Ohal her 3 ayda bir uzatıldı. Ülkemizde Ohal 2 yıl süre boyunca devam etti.

5-OHAL Ne Zaman Kalkar?

20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL kararı, 19 Temmuz 2018 tarihinde kalktı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here