Orhangazi

Bursa il merkezine 45 km uzaklıkta bulunan Orhangazi; Bursa’ya bağlı bir ilçedir. İznik Gölü kıyısında bulunan Orhangazi ilçesi doğal manzaraları ve yeşil alanları ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Adını Osmanlı Devleti Padişahı olan Orhan Gazi’de alan ilçede çok sayıda tarihi yer bulunmaktadır fakat bu tarihi yapılardan günümüze çok azı sağlam olarak ulaşmıştır.

Orhangazi Camii: Orhangazi ilçe merkezinde yer almaktadır.  Orhangazi Camisi han, hamam, imaret, aşhane, zaviye ve medreseden oluşan külliyenin günümüze kadar ulaşmış en önemli eserlerdendir. 1339 yılında II. Osmanlı Sultanı Orhan Bey tarafından inşa edilen camii padişahın adını almıştır. Orhangazi Camii; tuğla ve kesme taştan dikdörtgen yapıda inşa edilmiştir. Ahşap çatıya sahip Orhangazi Camisi zamanla tahrip olmuş ve 1417 yılında Vezir Beyazıt Paşa tarafından yeniden onarılmıştır. Geçirilen onarımlardan sonra günümüze sağlam olarak ulaşan Orhangazi Camii görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Keramet Kaplıcaları: Orhangazi ilçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Keramet Köyünde yer almaktadır. Doğal sit alanı olan Keramet Kaplıcaları doğal sıcak su kaynağından oluşan bir gölet bulunmaktadır. Keramet Kaplıca suyu deri ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Her mevsim sıcak sulara sahip kaplıcanın etrafı piknik alanları ile kaplıdır. Keramet Kaplıcalarının şifalı sularında yüzebilir ve muhteşem İznik Gölü manzarasına karşı piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Orhangazi ilçesi içinde bulunan ve büyük öneme sahip Orhangazi Kalesinde restore çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda Orhangazi Kalesi en yakın zamanda turizme kazandırılacaktır.

Orhangazi Keramet Kaplıcaları
Orhangazi Hangi Şehirde
Orhangazi Haritası
Orhangazi Nasıl Gidilir
Orhangazi Nerede
Orhangazi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here