Osman gazi türbesi nerede

Osmanlı Devletinin kurucu olan Osman Gazi’nin mezarı bulunduğu yerdir. Osman Gazi 1258-1324 yılları arasında hüküm süren ilk Osmanlı padişahıdır.

Bursa Osman Gazi Türbesi

Osman Gazi bursa kuşatması sırasında vefat etmiştir. Vefat etmeden önce de oğlu Orhan Beye vasiyet etmiştir. Ben öldükten sonra beni Bursa’ya gömün. Orhan Gazi Bursa’yı fethettikten sonra babasının vasiyeti üzerine Gümüşlü Kümbet olarak da bilinen Bizans Şapelinin üzerine inşa edilen türbeye gömülmüştür. Fakat bu türbe felaketlerin adresi olmuştur. 1801 yıllında yangınla 1855 yılında ise bir depremle tamamen yıkılmıştır. Sultan Abdülaziz zamanında eski yapısını koruyarak bugünkü şeklini vermiştir. Abdülaziz bursa seferi sırasında türbeye uğrayıp Osman Gazi’nin bilgilerini örtüye işleyip sandukanın üzerine örtmüştür.  Türbede toplam 15 sanduka bulunmaktadır. bunların ortasında bulunan Osman gaziye ait diğerleri ailesine aittir.

Sonuç olarak Bursa şehrimize uğradığımızda Atamızın türbesini ziyaret etmeyi ihmal etmeyelim. Zira Osman Gazi Türkiye tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu da unutmayalım.

Osman Gazi Türbesi Nerede?

Osman Gazi Türbesi, Bursa’nın Merkez Osmangazi ilçesine bağlı Osmangazi Mahallesi, Yiğitler Caddesi üzerinde bulunur.

Osman Gazi Türbesi Nasıl Gidilir?

Osman Gazi Türbesi, Osmangazi Caddesi Tophane de bulunur. Buraya yürüyerek veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Osman Gazi Türbesi
Osman Gazi Türbesi
Osman gazi türbesi nerede
Osman gazi türbesi nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here