PAYLAŞ
Özel Ali fuat paşa Kuva-i Milliye Müzesi

Nerede: Sakarya

Hangi bölgede: Marmara bölgesi

Ulaşım: Toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkün olup, Sakarya İli, Geyve İlçesi, Ali fuat paşa Beldesi Merkezindedir. Kuvay-ı Milliye Müzesi, Ali Fuat paşa parkının yanında yer almaktadır.

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe: 30 km’dir

Müze Sakarya ilimizin Geyve İlçesinde bulunan Ali Fuat Paşa mahallesindedir. Bu müzede kurtuluş savaşı komutanlarından olan Ali Fuat Cebesoy ve kuvay-ı milliye ait eşyalar sergilenir.

Özel Ali fuat paşa Kuva-i Milliye Müzesi

Müzenin zemin katı sadece kuvay-ı milliye eşyaları bulunur. Bu müze merkezi bir salonun çevresinde 6 oda bulunur. Odalardan biri sergi hizmetleri için diğerleri ise idari hizmetlere açılmıştır. Bu müzede kurtuluş savaşına ait fotoğraflar, Erzurum, Sivas ve Amasya kongrelerin kararları, Atatürk’ün 10. Yıl Nutuk fotokopileri bulunur bunu dışında bir sürü tarihi belge bulunmaktadır. müzenin üst katında ise Ali Fuat Cebesoy müzesi bulunur. Burada cebesoy’a ait eşyalar bulunur.şu bilgiyi de vermeden geçmeyeyim bu müzede 47 arşiv belgesi ve 26 etnografik eser olmak üzere toplam 73 eser sergileniyor. Aynı zamanda daha önce belediye binası olarak kullanılan müze 30 ekim 1989 yıllında  müze olarak ziyarete açılmıştır.

Sonuç olarak bu güzel şehrimize geldiğinizde muhakkak uğrayacağınız yerlerden biri olsun. Kurtuluş savaşının izlerini görebilirsiniz. Eserlere inceleyip kurtuluş savaşı hakkında yeni bilgilere sahip olabilirsiniz.

Özel Ali fuat paşa Kuva-i Milliye Müzesi Nerede

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz