Panagia Pontobasilissa Kilisesi

Bursa ili, Mudanya ilçe sınırında bulunan Panagia Pontobasilissa Kilisesi, 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Bursa Panagia Pontobasilissa Kilisesi

Panagia pontobasilissa’ya(hz. Meryem) adandığı bazı eserler bulunmaktadır. bu kilise bugün faaliyette bulunmasa da Hristiyanlar için çok önemli bir yere sahiptir. Duvarlarında kat kat resimler bulunmaktadır. ilk tabak freskleri 14. Yy. ikinci tabak freskleri ise 17. Yy’da tarihlenmektedir. Sütunlarını İskenderiye’de getirildiği rivayet ediliyor. Yapısında bulunan payandaları nedeniyle halk arasında Kemerli Kilisesi olarak adlandırılmaktadır.

Sonuç olarak kilise kullanılmasa da kubbesi ve duvarları sağlam olup Hristiyan dinine mensup kişiler için çok önemli bir yere sahiptir. Gelip ziyaret edip içindeki resimleri inceleyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Panagia Pontobasilissa Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Panagia Pontobasilissa Kilisesi, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Trilye beldesinde bulunur. Buraya şehir merkezinden kalkan Trilye servisleriyle ulaşım sağlanabilir. Ya da şahsi aracınızla  Mudanya sahilinden tabelalar yardımıyla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here