Papua Yeni Gine'nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Papua Yeni Gine'nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Papua Yeni Gine, 7,7 milyon nüfusuyla Okyanusya kıtasında bulunan bağımsız bir ada ülkesidir. Ülkenin batısında Endonezya, güneyinde Avustralya bulunmaktadır.

Papua Yeni Gine Nerededir?

Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Ülkemize oldukça uzak olan bu ada ülkesine yolunuz düşerse sizler için 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

10-St. Mary’s Katolik Katedrali

Papua Yeni Gine’nin başkenti ve en büyük şehri Port Moresby’de yer alan St. Mary’s Katolik Katedrali veya diğer ismiyle Meryem Ana Katedrali, 1984 yıllında John Paul II tarafından ziyarette açılmıştır. Mimari güzelliğiyle dikkat çeken bu yapı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Göz at ;

  1. Port Moresby Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Papua Yeni Gine’de Gezilecek 10 Yer
  3. Papua Yeni Gine Nerede?
  4. Papua Yeni Gine’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Papua Yeni Gine Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

9-Ulusal Botanik Bahçesi

Papua Yeni Gine’nin başkenti ve en büyük şehri Port Moresby’de yer alan Ulusal Botanik Bahçesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu bahçe bünyesinde birçok bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip bitkileri daha yakında inceleyebilirsiniz. Daha önce hiç görmediğiniz ve duymadığınız bazı bitkileri burada şahit olabilirsiniz.

8-Mc Carthy Müzesi

Papua Yeni Gine’nin Goroka şehrinde yer alan Mc Carthy Müzesi, Kabile hayatının izlerini yansıtan bir müze olup yıl boyunca çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin. Burada yaşayan kabilelerle ilgili çok sayıda eşya sergilenmektedir. Bu kabileler hakkında bilgi almak ve yaşam tarzlarını merak edenler için oldukça iyi bir müzedir.

7-Port Moresby

Port Moresby, Papua Yeni Gine’nin başkenti ve yaklaşık 300 bin nüfusuyla en büyük şehridir. Burada gezilip görülmesi gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse Port Moresby Doğa Parkı, Moitika Yaban Hayattı Koruma Alanı, Port Moresby Golf Kulübü, Ela Plajı, Bomana Savaş Mezarlığı, Papua Yeni Gine Ulusal Sanat Müzesi ve Sanat galerisi gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz. Fakat size küçük bir uyarı yapmak istiyorum. Dünyanın en tehlikeli başkentlerinden biri olarak bilinmektedir. Buraya gittiğinizde dikkat etmenizi istiyorum. İyice araştırma yapmadan gitmeyiniz.

6-Mount Hagen

Mount Hagen, Papua Yeni Gine’nin Batı Highlands Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda yaklaşık 50 bin nüfusuyla ülkenin 3. büyük kentidir. Burada birçok ilkel kabile yaşanmaktadır. Bu şehri asıl ilginç ve popüler kılan da bu kabilelerdir. Özellikle burada yaz aylarında yapılan festivaller sayesinde çok sayıda turist gelmektedir. 1934 yıllında kurulan bu kent gezilip görülmeye değer bir şehirdir. Özellikle de festivalleri oldukça popülerdir.

5-Goroka

Goroka, Papua Yeni Gine’nin Doğu Highlands eyaletinin başkentidir. Deniz seviyesinden yaklaşık 1600 metre yükseklikte bulunur. Şehirde tek bir otel bulunmaktadır(Bird of Paradise) Burada çok sayıda kahve üretimi yapılmaktadır. Şehrin ekonomisi de buna dayanmaktadır. Bu şehri asıl ilginç ve popüler hale getiren kabilelerdir. Burada yaşayan kabilelerin çoğu daha medeniyetle tanışmamışlardır. İlkel hayat süren bu kabileler, oldukça ilginç gelenekleri bulunmaktadır. Buraya giderken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu şehirde gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Hatta ülkenin en ziyaret edilen şehri diyebiliriz.

4-Kerema

Kerema, Papua Yeni Gine’nin Gulf Eyaletinin başkentidir. Şehir, ismini kıyı boyunca uzanan deltalardan almıştır. Burada genelde kabileler yaşamaktaydı. İlk kez 1885 yıllında bir beyaz buraya ayak basmıştır. Bu beyaz buraya gidip o kabilelerin hayatını araştırıp fotoğraflayıp daha sonra dünya ile paylaşmıştır. Burada zengin bir doğa alanı bulunmaktadır. Buraya gelip yeni yerler ve yeni kültürler keşfedebilirsiniz.

3Madang

Yeni Gine adasının kuzeydoğusunda yer alan Madang,  Bismarck Denizine 320 km’lik kıyısı bulunan bir şehirdir.  28.886 km²’lik alan kaplayan bu kent, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu ada ilk kez 1871 yıllında Avrupalı bir araştırmacı tarafında keşfedildi. Daha sonra 2. Dünya savaşında Japon işgaline girdi. Uzun yıllar savaş mücadelesi yaşayan bu şehir, günümüzde önemli bir turizm kenti olmuştur. Yolunuz düşerse ziyaret edip yeni yerler keşfedebilirsiniz.

2Wewak

Yeni Gine adasının kuzey sahilinde yer alan Wewak, Papua Yeni Gine’nin Doğu Septan eyaletin başkentidir. Bu şehri popüler yapan şey, Roma Katolik Piskoposluğunun merkezi olarak bilinmektedir. Bu nedenle burada birçok dini yapı bulunmaktadır. Bunun dışında yine birçok doğal güzellik alanı da bulunmaktadır. Yolunuz düşerse bu şehre gelip yeni yerler keşfedebilirsiniz.

1Samarai

Samarai, Papua Yeni Gine’nin Milne Bay Eyaleti’ne bağlı bir adasıdır. Bu ada, ticaret limanı ve Avustralya ile Doğu Asya arasında bir durak noktasıdır. Tarihsel olarak da önemli bir yere sahiptir. 2. Dünya Savaşında neredeyse yok olma aşamasına gelmiştir. Savaştan sonra kendini çabuk toparlayan bu ada 2006 yıllında Papua Yeni Gine hükumetince Ulusal Tarihsel Miras Adası ilan edilmiştir. Burada gezilip görülecek birçok güzellik bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.


Bunlar dışında Papua Yeni Gine hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyoruz. Şöyle ki;
Papua Yeni Gine Bayrağı

Nüfus: 7.776.115

Başkent: Port Moresby

Resmi Dili: İngilizce(Bunun dışında ülkede 800 yerel dil konuşulmaktadır.)

Para Birimi: Papua Yeni Gine kinası

Bulunduğu Kıta: Okyanusya

Kuruluş Tarihi: 1 Temmuz 1949

Vize Durumu: Buraya seyahat etmek için vize almanız şart.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Haziran-Eylül arasıdır.

Saat Farkı: Türkiye saatine göre 9 saat daha ileridir.

En çok ziyaret edilen şehirleri: Başkent Port Moresby ve  Goroka şehri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here