Şakirin Cami Üsküdar

Cami İstanbul ilimizin Üsküdar Semti’nde Karacaahmet Mezarlığın girişinde bulunur. Şakir ailesi tarafında 7 Mayıs 2009 yıllında hizmette girmiştir. Üsküdar gezinize bu camiyi de eklemelisiniz.

Şakirin Cami

Türkiye’nin en modern camisi olduğu söylenmektedir. Fakat bu görüşe bazı mimarlar katılmamaktadır. Gerçekten gidip sizde gördüğünüzde çok modern bir camidir. Özellikle iç mimarisi görülmeye değer bir yapıdır.

Şakirin Cami nerede

Cami 7 Mayıs 2009 yıllında İngiltere’de yaşayan Gazi, Gassan ve Ghada Şakir kardeşler tarafından anne ve babaları olan Semiha ve İbrahim Şakir anısına yaptırılmıştır. Şakir kardeşler anne ve babaları vefat edince karacaahmet’de bulunan cami yetersiz bulup burada bir cami yapmaya karar vermişler.

Şakirin Cami iç Görünümü

Arapça “Müteşekkir” anlamına gelen Şakir’in cami, 10.000 metre karelik bir alanda kurulmuştur. Cami 500 kişilik bir kapasitesi vardır. Caminin üç tarafı camlarla çevrili modern bir yapı olmaktadır. 35 metre yüksekliğinde iki minareye sahip bu cami göz kamaştırmaktadır.

Şakirin Cami avlusu

Mimari proje tasarımını Hüsrev Tayla’nın yaptığı yapı, iç dekorasyonunu mimar Zeynep Fadıllıoğlu yapmıştır. Buda şu yorumları beraberinde getirmiştir. Mimari olarak bir kadın eli değmiştir. Güzelliği ondandır. Gerçekten iç mimarisi görülmeye değer bir yapıdır. Yolunuz düşerse buraya mutlaka uğrayın derim.

Şakirin Cami’ye Nasıl Gidilir

Nasıl Gidilir: Kadıköy-Kartal Metrosu ile Şakirin camisine gitmek için Metro’dan Ayrılık çeşmesi durağında inin. Metronun 1 no.lu çıkışından çıkış yaptığınızda hemen orada olan otobüs durağından Kadıköy-Üsküdar otobüslerine binip Karacaahmet / Kapı ağası / Zeynep Kamil duraklarından birinde inebilirsiniz. burada kısa bir yürüyüş sonrası camiye varmış olursunuz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here