Sarıyar Barajı

Bu baraj Ankara merkezine 165 km uzakta olup Nallıhan yolu üzerindedir. Sakarya nehri üzerinde inşa edilmiştir. Kurulmasının amacı hidroelektrik enerji elde etmek. Bu baraj 1951-1956 yıları arasında inşası sürmüştür.

Ankara Sarıyar Barajı

Şimdi de barajın yapımı hacmi ile ilgili kısa bilgi verelim. Baraj beton ağırlıklı yapılmış olup gövde hacmi 568.000 metreküp yüksekliği 90 metredir. 4 altrenetör ile çalışan santral 160 MW gücündeki  hidroelektrik santralinden ise yılda 378 GWH saat elektrik enerjisi elde edilir. Bu barajın aynı zamanda başka özeliği Türkiye’nin ilk büyük HES barajıdır. Türkiye’deki tek santral atölyesine sahip olup baraj gölü sıralamasında ise birçok barajı geride bırakarak 6. Sırada yer almaktadır. Bu baraj arkasında yapay göller olup balıkçılık ve su sporları da yapılmakta bu yüzden kıyısında tesisler yapılmıştır.

Sonuç olarak güzel başkentimizin bir barajını bilgilerini sizinle paylaşmaktan mutluluk duyduk. Yolunuz düşerse ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz…

Sarıyar Barajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Sarıyar Barajı, Ankara merkezine 165 km uzakta olup Nallıhan yolu üzerindedir. Ulaşımı Nallıhan ilçesi otobüs ve minibüsleri ile yapılmaktadır.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here