Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken 100 yer
Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken 100 yer

Medeniyet şehri İstanbul’da Şehir Hatları Vapuru ile Boğaz Turu | İstanbul’da Bir Günlüğüne Turist Olmak adlı yazımızda size şeker tadında bir gezi sunacağım. Umarım beğenirsiniz.

Bildiğiniz üzere İstanbul, Ülkemizin hatta dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi yapıları göz kamaştırmaktadır. Buraya yıl milyonlarca insan akın etmektedir. Ülkemizin Turizm başkentidir. Buraya gelen biri en az 15-20 gün kalmalıdır ki şehri ağız tadıyla gezebilsin.

Sevdiklerinizle birlikte İstanbul’a bir tur yapmayı düşünüyorsanız bence hiç ertelemeyin. İstanbul’u gezip görmeyen biri dünyadan bihaberdir. Buraya geldiniz birçok yeri gezip gördünüz. Ama şehrin gürültüsünden çok bunaldınız. Biraz açılıp huzur bulmak istiyorsunuz. Bunun için ne yapmanız gerekir sorusu akla gelmektedir. Merak etmeyin o soruyu biz sizin yerine düşündük ve size harika bir teklifimiz var. Burada bir günlüğüne sevdiğinizle birlikte vapura atlayıp İstanbul Boğazı üzerinde nostaljik vapurla tur atmaya var mısınız. Birçok yeni yeri görüp huzur bulmak, Ya da martılarla sohbet eşliğinde bir deniz yolculuğu yapmak istemez misiniz? Kim istemez ki dediğinizi duyar gibiyim. Evet haklısınız. Böyle bir teklifi kim reddedebilir. Şimdi bu yolculuk aşamasındaki edindiğim izlenim ve bilgileri size sunmak istiyorum.

Şehir Hatları Vapuru ile Boğaz Turu

Eskilerin deyimi ile ”Dilenci Vapuru” ile yaklaşık 6 saatlik harika bir deniz yolculuğu için hazır mısınız? Boğaz turu, sabah Eminönü’ndeki vapur iskelesinden kalkıp akşam tekrar buraya döner. Siz istediğiniz duraktan inip veya binebilirsiniz. Tüm gün vapurun içinde veya denizin üstünde olmuyorsunuz. Bazı duraklarda durup 2-3 saatlik mola veriyor. Siz de o ara o duraktaki harika güzellikleri keşfediyorsunuz. Bir şeyler yeyip içebiliyorsunuz. Sonra tekrar yolunuzu devam ediyorsunuz. Şimdi bu tur ile ilgili birkaç soru cevap şeklinde yapacağım. Emin sizin de aklınıza takılan sorulardır. İşte o soru ve cevapları.

1-Boğaz Turu için Bilet Ücreti Ne Kadar?

Boğaz turu bilet ücreti 25 TL’dir. İstediğiniz duraktan inip binebilirsiniz. Bu ücret değişmemektedir. Tek yapmanız gereken bindiğiniz yerde 25 liranızı verip bilet almalısınız. Bu bileti de kaybetmiyorsunuz.

2-Boğaz Turu için Vapur Saatleri Nasıldır?

En çok sorulan sorudur şüphesiz. Şimdi sizin için edindiğimiz bilgileri paylaşmak istiyorum. Vapur, Sabah 10:35’te Eminönünden hareket ediyor. 12:25’te Anadolu Kavağı’na varıyor. Burada 2 saatlik bir mola veriliyor. Daha sonra 15:00’te aynı rotadan hareket ederek 16:40’ta Eminönü’ne varmış oluyor.

3- Vapurun Duraklar Hangileridir?

Boğaz turunda vapurun durakları sırasıyla Eminönü, Beşiktaş, Üsküdar, Kanlıca, Sarıyer, Rumeli Kavağı ve Anadolu Kavağıdır.

4-Anadolu Kavağı’nda Ne Yapılır?

Yukarıdanda anlatığım gibi Vapur Anadolu kavağında yaklaşık 2 saat mola vermektedir. Peki biz bu iki saatte ne yapalım. Burada gezilip görülecek yer var mıdır? dediğinizi duyar gibiyim. Buraya geldiğinizde ilk olarak deniz kıyısında bulunan bir balıkçıya gidin harika lezzette bulunan balıkları tadın.  buranın meşhur waffle ve dondurmalarının tadına bakabilirsiniz.  Bunun dışında burada midye de çok meşhur ve isterseniz restaurantlarda, isterseniz de ayaküstü ekmek arası midye yiyebilirsiniz. Ayrıca tepede konumlanan ve buranın sembolü haline gelen Yoros Kalesini ziyaret edin. Bol bol denizi seyredin enerji depolayıp öyle dönün. Tabi fotoğraf çekmeyi de unutmayın.


Eminönü İskelesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Anadolu Kavağı Gezi Rehberi

Yoros Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul Gezi Rehberi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here