PAYLAŞ
Selim Sırrı Paşa Konağı

Nerede: Kocaeli

Nasıl gidilir: Şehir merkezine 800 metre mesafede bulunan Sırrı Paşa Konağı’na yaya olarak ya da şehir merkezinden kalkan özel halk otobüsleri ile gitmek mümkündür.

Adres:  Hacı Hasan Mah. Sırrı Paşa Cad. No:18, İzmit, Kocaeli

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar: 800 metre

Selim Sırrı Paşa Konağın çizimini kendisi yapmıştır. 1892 yılında inşasına başlamış. İki katlı ahşap bir bina inşa edilmiştir. Bugünkü Selim Sırrı Paşa Konağın ismini almıştır.

  SELİM SIRRI PAŞA KİMDİR birde ona göz atalım : Asıl adı Selim olup Sırrı mahlasını kullanmıştır. Bulgaristan Balcı Kenanoğulları olarak tanınmış bir aileye mensuptur. 1851 yılında Bulgaristan’da doğmuştur. İlk ve orta eğitimini Vidin’de yapmış, ardından Rumeli, Anadolu ve Suriye’de yapılan şose yolları denetlemiş, yapımlarını sağlamıştır. Gösterdiği başarı üzerine 1888’de İzmit valiliğine atanmıştır. Bu sırada yol yapım işlerine hız vermiş, göreve başlar başlamaz Ankara’ya doğru yapılmakta olan yol bitmemiş olduğundan kasaba içinde yol seferberliği ilan etmiş ve 35 binden fazla köylüyle birlikte yolları bitirmiştir. Demiryolu boyunca sıralanan ve İzmit’in bir özelliği olan çınar ağaçlarını bu esnada diktirmiştir. İzmit ovası bataklıklarının kurutulması için Tavşantepe yöresinden toprak getirterek kısmen kurutulmasını sağlamıştır. 1894 yılında Fransız Koleji’nin yapımı sırasında kulesine Fransız bayrağı çekildiğinde bayrağı indirtmiş ve inşaata engel olmuştur. Bu olay üzerine Fransız elçisinin şikâyeti ile görevinden açığa alınmıştır; ta ki 1913 yılında Balkan savaşı sırasında yeniden imar ve iskân işleriyle görevlendirilmiştir. 1924 yılında vefat etmiş, cenazesi Fevziye Camii yanına defnedilmiştir. 1943’te Belediye Başkanı Kemal Öz’ün çabalarıyla kemikleri Namazgâh Şehitliği’ne kaldırılmıştır.

Sonuç olarak gerek tarihi oluşu gerek mimarisiyle kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yer, bu köşk orijinaline uygun olarak restore edilmiştir. Son dönem Osmanlı mimarisine meraklı herkesin gidip görmesini tavsiye ediyorum…

Selim Sırrı Paşa Konağı

 

4 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir yer villa resmen. ben burayı çok merak ettim en kısa zamanda gidecem mutlaka . sizinde elinize sağlık. verdiğiniz bilgiler için

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz