Şengül Hamamı

Nerede: Bursa

Nasıl gidilir: ilimizin Osmangazi ilçesinde bulunan Osmangazi Mahallesinde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım yapılabilir.

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar: 96 km

Bursa ilimizin Osmangazi ilçesinde bulunan Şengül Hamamı ile ilgili topladığımız bilgileri gözlemlerimizle birlikte siz değerli okurlarımıza sunucağız.

Tarih ili denince şüphesiz aklımıza ilk gelen şehirlerden biri de Bursa İlidir. Özelikle Osmanlı Devleti için Bursa çok önemli bir yere sahiptir.  Bursa’nın her karış toprağı Osmanlı eserleri ile donatılmış durumdadır. Bunlardan biri de bedesten ve Ulu Cami yakınındaki Şengül Hamamıdır. Bu hamam 15. Yüzyılda Yıldırım Beyazıt tarafında yapıldığı söylenilir. Bu hamam 1930 yılına kadar hamam olarak hizmet etmekteydi. Bu tarihe kadar birçok onarımdan da geçmişti. Fakat bu tarihten sonra gümüş satılan yer olarak anılmaya başlandı. Halk arasında ismi Gümüşçüler çarşısı olarak da biliniyor. Buraya yöre halkı ve dışarıdan gelen birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Buraya gelenler özelikle hediye almadan gitmezler.

Şengül Hamamı Nerede
Şengül Hamamı Nerede

Sonuç olarak her karış toprağı tarih kokan bu kentimize geldiğinizde Şengül Hamamına yada halk arasındaki ismi ile Gümüşçüler Çarşısına uğramayı da ihmal etmeyiniz.

Şengül Hamamı
Şengül Hamamı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here