Seyyid Karaman Baba Türbesi

Sizinle Sakarya yolculuğuna çıkıp burada bulunan çok önemli bir şahsiyetin türbesi hakkında bilgi sahibi olacağız. Karaman baba Anadolu’ya gelip çeşitli kerametlerden bulunup insanları kendine bağlayan Müslümanlaştıran Horasan Erenleri ve Alp Erenleri arasındadır. Doğum tarihi tam olarak bilinmese de 8. Yy. olduğu söylenilir.

Sakarya Seyyid Karaman Baba Türbesi

Kara Baba aslında gerçek ismi Can Babadır. Sürekli siyah elbise ve siyah külah taktığı için Hacı Bektaşi Veli tarafında kara lakabını takmıştır. Kara Baba horasandan Anadolu’ya göç etmiş belli bir süre Erzincan da kalmıştır. Daha sonra Anadolu’nun Türkleşip Müslüman olduktan sonra oradan Sakarya’ya geçmiştir. Burada savaşırken şehit düşmüştür ve oraya defnedilmiştir. Peygamber efendimizin soyunda geldiği söylenen kara baba Seyyid lakabını da bu şekilde almıştır. Bu şekilde Seyyid Kara Baba ismine sahip olmuştur.Bu türbeye yerli yabancı bir çok turist ziyaret etmektedir. Özellikle çocukları olmayan kadınların buraya gelip adak adadığını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak buraya olur da yolunuz düşerse kerametleriyle bir sürü insanı İslam dinine çağıran bu din adamı aynı zamanda Anadoluluyu Türkleştirip Müslüman yapmak için cephe de savaşan bu kahramanı ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Seyyid Karaman Baba Türbesi Nerede?

Seyyid Karaman Baba Türbesi, Sakarya’nın Yenikent Devlet Hastanesi Karşısı, Kent Ormanı Arka tarafında bulunur. Sakarya il merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunur.

Seyyid Karaman Baba Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz. Ya da Şehir içi ulaşım araçları ile buraya çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Seyyid Karaman Baba Türbesi
Seyyid Karaman Baba Türbesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here