Sincik

Sincik, Adıyaman ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılır.

Adıyaman İlçeleri- Sincik

Sincik ilçemiz  1954 yıllına kadar Malatya’ya bağlıydı. 1954 yıllından sonra Malatya İl olunca Malatya’nın Kahta ilçesine bağlı bir köy oldu. 1990 yıllında çıkan bir kanunla İlçe olma statüsüne kavuştu. İlçe merkezine bağlı 1 belde 24 köy ve 65 mezra bulunur.

Sincik Hangi Şehirde

İlk çağlarda Sincik’ in içinde bulunduğu Adıyaman ve Kahta yöresinde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Hititler, Hurriler ve Mitaniler M.Ö. 1600 -1000 yıllarında bu yöreye hükmetmişlerdir. M.Ö. 69 M.S. 72 senelerinde bu yörede kurulan Kommagene Krallığından sonra Sincik ve çevresine Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu daha sonra Selçuklu ve Osmanlı Devleti bu yöreye hakim olmuşlardır.

Sincik Nerede
İlçemizde doğa ve tarihi yapılara bakalım;

Derik Kalesi: İlçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan bu kale Heron Kutsal alanı olarak da bilinir. Burası 200-300 yıllarında tespit edilmiştir. burada yapılan araştırmalar sonucu farklı kalıntı ve yerleşim alanına rastlanmıştır. Burası eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılıyor. Bu ilçemize gelince mutlaka gelip görmeniz gereken bir yerdir.

Derik Kalesi

Sincik Lalesi: ilçemize özgü bu bitki Ters lale, ağlayan gelin isimleri ile de biliniyor. Çok güzel bir bitki olup birçok hastalığa şifa olarak kullanılmaktadır. Sarı ve turuncu renkte olup boyu 75 cm ve her birinde 6 ters büyüyen lale bulunur. Bu doğa harikası bitkis koruma altına alınmıştır. Kasım ayında dikilip Nisan ayında toplanır. Bu bitki her yerde yetişmez sadece Sincik iklimine uygundur. Benzerlik olarak Hakkari de bulunan Ters Laleye çok benzemektedir.  Aynı zamanda güzel bir kokusu vardır.

Sincik Ters Lalesi

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse gelip tarihi yapıları ziyaret ediniz. Burada üretilen Sincik Balını almayı unutmayınız.

Sincik

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here