gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Slovenya Nerededir? – Slovenya Güney Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Slovenya Ülkesinin batısında İtalya, kuzeyinde Avusturya, kuzeydoğusunda Hırvatistan, güney ve güneybatısında Macaristan, güneydoğusunda ise Adriyatik Denizi bulunmaktadır.

Slovenya Nerededir?

Köklü bir geçmişe sahip olan Slovenya’da ÜNESCO koruması altında olan birçok mimari, tarihsel ve doğal bölge bulunmaktadır. Slovenya parlamenter sistem ile yönetilmektedir. Slovenya Ülkesi 11 şehir ve 210 belediyeden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Ljubljana şehridir.

Göz at ;

  1. Ljubljana Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Slovenya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Slovenya’nın Başkenti Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Slovenya Nerede?
  5. Slovenya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Slovenya ülkesinin resmi dili Slovence dilidir. Ülkede Slovence dışında Macarca, İtalyanca, Almanca ve Hırvatça dilleri de konuşulmaktadır. Slovenya ülkesinde en yaygın din Katolik Hristiyanlığıdır. Ülkede az da olsa Ortodoks Hristiyanları ve Müslümanlar bulunmaktadır. Ülkede üç farklı iklim bulunmaktadır.

Ülkenin kuzeydoğusunda Alp iklimi, Primorska Bölgesinde Akdeniz iklimi, geri kalan kesimlerinde ise karasal iklim görülmektedir.  Slovenya vize isteyen ülkeler arasındadır. Slovenya ülkesinin başkenti Ljubljana şehrine İstanbul çıkışlı direkt uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here