Süleyman Çelebi Anıt Mezarı

Bursa ilimizin Osmangazi ilçesinde bulunan ismini tarihe altın harflerle yazılan Süleyman Çelebi Anıt mezarı hakkında bilgiler ve gözlemlerimizi aktaracağız.

Bursa Süleyman Çelebi Anıt Mezarı

Süleyman Çelebi 1351-1422 yılları arasında yaşamıştır. 1402 yıllında yazılan Mevlit mesnevisiyle Anadolu kültürün bir parçası olan mevlit törenlerin mimarı olmuştur. Ve Türk Edebiyatında bu tarzda yazılan ilk eser özeliğini de kazanmıştır. Asıl görevi imamlık olan Süleyman Çelebi’nin ölümüne kadar Bursa ulu cami de imamlık görevini yapmıştır. Öldüğünde vasiyeti üzerine ulu cami şadırvanına gömülmüştür. Fakat daha sonra yol yapım çalışmaları sebebiyle mezarı burada taşınmıştır. Bursa valisi ve hayırsever bir dernek tarafında 1952 yıllında burada ona bir anıt mezar yapılmıştır. bu anıt mezar 8 ayaklı olup ortasında sanduka bulunmaktadır.

Süleyman Çelebi Anıt Mezarı Nerede
Süleyman Çelebi Anıt Mezarı Nerede

Sonuç olarak mevlit yazarımız olan Süleyman çelebi türbesini ziyaret etmek istiyorsanız buyurun sizi Bursa ilimize bekliyoruz.

Süleyman Çelebi Anıt Mezarı
Süleyman Çelebi Anıt Mezarı

Süleyman Çelebi Anıt Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?

Bursa ilimizin Osmangazi ilçesinde bulunan Çekirge Caddesinde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla buraya ulaşım sağlanabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here