Surp Takavor Kilisesi

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul ilimizde her dine ve kültüre ait bir tarihi yapı bulunur. ilimizde camileriyle, kiliseleriyle, sinagoglarıyla ve manastırlarıyla zengin bir yapıya sahiptir.

Surp Takavor Kilisesi Nerede

Bugün sizinle İstanbul ilimizin Kadıköy ilçesinde bulunan bir Ermeni kilisesi ile ilgili gözlemlerimi aktaracam. Ermeni kilisesi diyorum. Fakat mimari olarak Ermeni kilisesine hiç benzemiyor. İsterseniz önce kilisenin bir tarihine bakalım.

Surp Takavor Ermeni Kilisesi Kadıköy

1722 yılında Surp Asdvadzadzin adıyla inşa edilen bu kilise daha sonra meydana gelen yangın sonucunda yanmıştır. Tekrar onarılan kilise 1814 yıllında açılmıştır. Bu sefer de 1840 yıllında meydana deprem de yıkılmıştır. Daha sonra onarılan kilise tekrar yanmıştır. 1855 yıllında Erzurumlu Murat Garabetyan tarafından yenilenince Surp Takavor ismi ile tekrar ibadete açılmıştır. Surp Takavor Aziz kral anlamına gelmektedir.

Surp Takavor Ermeni Kilisesi içi

2007 yıllında Çan Kulesi tekrar inşa edilmiştir. en son 2011 yıllında onarılan kilise görülmeye değer bir yerdir. Diğer ermeni kiliseleri kadar süslü olmasa da dikkat çekicidir. Sadece mimarisi ile gelenleri kendine çekmeyi başarmaktadır. Özellikle çan kulesi görülmeye değerdir.

Surp Takavor Kilisesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here