Suşehri

Sivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 985 kilometre kare olan Suşehri ilçesinin doğusunda Giresun ili ve Akıncılar ilçesi, güneyinde İmranlı, güneybatısında Zara, batısında Koyulhisar ilçeleri, kuzeyinde yine Koyulhisar ilçesi ve Giresun ili vardır.

Suşehri İlçesi

İlçenin tarihi Bakır çağına kadar uzandığı rivayet edilmektedir. Kılıçkaya baraj gölünün altında kalan Kayadelen köyü civarında Bakır Çağı özellikleri gösteren eşyalara rastlanmıştır. Ayrıca ilçenin farklı köylerinde (Akşar, Eskişar, Kale köyleri ve Çataloluk beldesi) Roma, Bizans ve Selçuklu dönemine ait kale kalıntıları bulunur. Karadeniz’e yakın bu tarihi şehrin gezilecek başlıca yerleri şunlardır:

Suşehri Hangi Şehirde
Suşehri İlçesi
Suşehri Nasıl Gidiliyor

Kılıçkaya Baraj Gölü

Suşehri ilçe merkezine 15 km mesafede bulunmaktadır. Kelkit Vadisinde yer almaktadır. Sivas ilinin en çok tercih edilen mesire yeridir. Yeşil alan içinde yer alan Suşehri Barajı harika doğası ile dikkat çekmektedir. Kılıçkaya Barajında tekne turu yapabilirsiniz. Barajın kumsal alanında yüzmek mümkün. Barajda çeşitli su sporları yapılmaktır. Ayrıca barajın çevresinde piknik alanları ve alabalık tesisi bulunmaktadır.

Suşehri Nerede
Suşehri

Akçaağıl Kaplıcası

Suşehri ilçe merkezine 9 km uzaklıkta Akçaağıl Köyünde yer almaktadır. Kaplıca suyu içme ve banyo olarak kullanılmaktadır. Kaplıca suyu içme olarak kullanıldığında karaciğer, safra kesesi, bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Banyo olarak kullanıldığında ise romatizma, nefrit, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Konaklama tesisi bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here