Tayyare Kültür Merkezi

Nerede: Bursa

Nasıl gidilir: İl merkezinde bulunur. Valiliğin karşındadır. Yaya olarak ulaşılabilir.

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 100-200 metre

Tayyare Kültür Merkezine Nasıl Gidilir
Tayyare Kültür Merkezine Nasıl Gidilir

Bursa ilimizin merkezinde bulunan Tayyare Kültür merkezi hakkında size gözlemlerimizi sunacağız.

Tiyatro gösterisi
Tiyatro gösterisi

Ülkemiz cumhuriyet dönemi ile birlikte sanatta büyük önem vermiştir. Atatürk sanat ile ilgili binlerce söz söylemiş. Sanatla ilgili binlerce çalışmalar yapmıştır. Bir ülkenin çağdaş ülkeler seviyesinin yükselmesi için sanata değer vermesi lazım. Dikkat edersiniz gelişmiş ülkeleri ve suç oranı az olan ülkeleri incelediğimizde sanatın orada gelişmiş olduğunu görüyoruz. Sanat bambaşka bir dünyadır.

gösteri salonu
gösteri salonu

Cumhuriyet döneminde yapılan sinema- tiyatro eserleri içinde en önemlilerinde biri de Ünlü mimar Arif koyunoğlunu projesi olan Tayyare Kültür Merkezidir. Bu sanat merkezi 1934 yıllında Teyyare Cemiyet (Türk Hava Yolları) tarafında yapılmıştır. 1945 yıllında Bursa Belediyesi tarafında satın alınan bina uzun yıllar sinema olarak kullanılmış.  1991 yıllında  eski özgünlüğüne geri döndürme ile ilgili çalışmaları yapıldı. 1995 yıllında tamamlanan bina tekrar Kültür Merkezi olarak açıldı. Bu bina kültür merkezlerin içinde en sade en dikkat çekici örneğidir. Kültür merkezinde 700 kişilik konser ve gösteri yeri, 3 sergi alanı ve 100 kişilik toplantı salonları ile hizmet vermektedir. Ayrıca 3 farklı dile çevirilen sineması ve bu sinemada bulunan ışık ve ses sistemi ile gidenleri hayrette bırakıyor.

Tayyare Kültür Merkezi Nerede
Tayyare Kültür Merkezi Nerede

Sonuç olarak bu ilimizde bulunan tarihimizin önemli kültür merkezinde biri olan Teyyare Cemiyeti Kültür Merkezini ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Tayyare Kültür Merkezi
Tayyare Kültür Merkezi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here