Tekirdağ Rüstem Paşa Külliyesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Tekirdağ ili, Merkez Süleymanpaşa ilçe sınırında bulunan Rüstem Paşa Camii, 1553 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa tarafından inşa edilmiştir.

Rüstem Paşa Külliyesi

Külliye; cami, hamam, bedesten (çarşı), medrese ve kütüphaneden oluşmaktadır. Külliyenin en çok dikkat çeken yapısı camidir. Denize hakim bir tepe üzerinde yapılan cami muhteşem bir manzaraya sahiptir. Mimar Sinan tarafından yapılan cami muhteşem bir mimariye sahiptir. Caminin avlusunda kurşun kaplı, beşgen bir çatı ile örtülü kare planlı bir şadırvan yer almaktadır. Rüstem Paşa Camisi görülmesi gereken tarihi yapılardandır. Kütüphane cami ve medrese arasında yer almaktadır. Restore edilen kütüphane günümüzde kullanılmaktadır. Medresenin yanında yer alan hamamdan günümüze sadece duvarları ulaşmıştır. Rüstem Paşa tarafından cami ile birlikte 1553 yılında inşa edilen çarşı 1986 yılında restore edilerek hizmete açılmıştır. Günümüzde bu çarşıda yer alan 50 dükkan hala kullanılmaktadır.

Tekirdağ Rüstem Paşa Camii Nerede?

Tekirdağ Rüstem Paşa Camii, Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesine bağlı Ertuğrul Mahallesinde yer almaktadır. Kent merkezden bulunan Tekirdağ Belediye Binasının karşısında bulunmaktadır.

Tekirdağ Rüstem Paşa Camii Nasıl Gidilir?

Tekirdağ Rüstem Paşa Camii, Tekirdağ kent merkezinde bulunur. Buraya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şehrin herhangi bir noktasından buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here