PAYLAŞ
Tekköy Mağaraları

Nerede: Samsun

Nasıl gidilir: İl merkezinde Tekkköy ilçe merkezine gelinir buradan da yaya olarak ulaşılabilir.

Hangi bölgede: Karadeniz Bölgesi

Şehir merkezi ile arasında mesafe ne kadar: 15 km

Müzede sergilenen o dönemin insan figürü
Müzede sergilenen o dönemin insan figürü

Sizinle bugün çok eski bir tarihe gideceğiz çağları aşıp 4000 yılla yakın geçmişe gideceğiz. Samsun ilimizde bulunan Tekköy Mağaraları ile ilgili size gözlemlerimizi aktaracağız.

Tekkeköy Mağaralarına Nasıl Gidilir
Tekkeköy Mağaralarına Nasıl Gidilir

İlimizde bulunan bu mağaralar Karadeniz bölgesinin en eski yerleşim yeridir. Fındıcak ve çınarlı derelerin etrafında küçük küçük oyuklar şeklinde bulunan mağaralar m.ö 15. ve m.ö 60. yüzyıllara dayanmaktadır. Bu bölgede eski dönemlere ait birçok kalıntı bulunmuştur. 1940 yılında yapılan kazılarda Hitit ve eski tunç dönemine ait birçok eser bulunmuştur. Bu dönemde yaşayan insanların daha çok tüketici olduklarını görüyoruz. 1977 yıllında burası sit alanı ilan edilmiştir. 2013 yıllında mağara ziyaretçilere açılmıştır. Fakat bu mağaranın belirli bölgelerinde çalışma yapıldığı için belirli yere kadar ziyaretçiler mağaraya girebiliyor.

o dönemi tavsir eden insan heykelleri
o dönemi tavsir eden insan heykelleri

2014 yılında yapılan kazı çalışmalarında bulunan eserleri Tekköy Mağaraları Vadi Müzesi açılmıştır. Bu eserler, yaşantılarına ait eşyalar ve heykeller bu müzede sergilenmektedir. Ayrıca bu müze Türkiye de yapılan ilk imitasyon müzesidir. Bu müzede bölgede bulunan üç Rum evden biri restore edilerek yapılmıştır.

Tekkeköy Mağaraları Nerede
Tekkeköy Mağaraları Nerede

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka gelip görülmesi gereken bir yerdir. Burada gerçeğine uygun heykeller ve eşyalar ile zaman yolculuğuna çıkacaksınız. Buraya gelmişken bu anı ölümsüzleştirmeyi de unutmayınız

Tekkeköy Mağaraları
Tekkeköy Mağaraları

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz