Togo'da Gezilecek 10 Yer
Togo'da Gezilecek 10 Yer

7,5 milyon nüfusuyla Batı Afrika’da yer alan Togo ya da resmî adıyla Togo Cumhuriyeti, Burkina Faso, Benin ve Gana gibi ülkelerle komşudur.

Göz at ;

  1. Lome Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Togo’da Gezilecek 10 Yer
  3. Togo’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Togo Nerede?
  5. Togo Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Afrika’nın büyüleyici ülkesi Togo, bakir doğası, muazzam parkları ve şelaleleriyle görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

10  Fazao Malfakassa Ulusal Parkı

Kara Bölgesi ve Centrale Bölgesi arasında yer alan Fazao Malfakassa Milli Parkı, 1975 yıllında kurulan Togo’nun en büyük milli parkıdır. Park bünyesinde çok sayıda hayvan türü bulunur. Bunun dışında biyolojik çeşitliliğiyle ülkenin en önemli yeşil alanlarından biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip Batı Afrika’nın bakir doğasını keşfedebilirsiniz.

9  Abdoulaye Faunal Rezervi

Togo sınırında yer alan Abdoulaye Faunal Rezervi, 300 km² alanıyla 1951 yıllında kurulan bir doğa koruma alanıdır. Harika doğası ve tertemiz havasıyla görülmeye değer bir yerdir. Ayrıca burada birçok vahşi hayvan da yaşam sürmektedir. Rehber eşliğinde buraya gidip hem doğal güzellikleri keşfedip hem de vahşi alanları doğal ortamlarında ziyaret edebilirsiniz.

Atakora Sıradağı

Togo ve Benin sınırında yer alan Atakora Sıradağı, dağlık ve tepelik eteklerden oluşan muazzam bir dağdır. Özellikle doğa yürüyüşü sevenler için oldukça uygun bir yerdir. Harika doğa ve temiz hava eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Burada birçok harika manzaranın fotoğrafı da çekebilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edilecek noktalardan biridir.

7  Koutammakou

Kuzey Togo’da yer alan Koutammakou, Gezilip görülmesi gereken önemli bir kültür bölgesidir. Bu bölgeyi popüler veya ilginç kılan özelliği burada yer alan iki katlı çamur evleridir. Bu evler oldukça dikkat çekmektedir. Bu evlerden dolayı bölge, 2004 yıllında UNESCO Dünya Miras listesinde yerini almıştır. Ülkenin ulusal sembolü haline gelen bu evler kesinlikle görülmeye değerdir.

6  Togo Gölü

Togo sınırları içinde yer alan Togo Gölü, Batı Afrika’nın en popüler lagün gölüdür. Bu göl Atlas Okyanusundan ince bir hatla ayrılmıştır. Bu göl, çeşitli su sporları için oldukça elverişli bir yerdir. Harika manzarasıyla görenleri hayran bırakan bu gölü mutlaka ziyaret edin. Göl üzerinde yapılan faaliyetlere de mutlaka katılın. Ayrıca burada bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyin.

5  Atakpame

Başkent Lomé’nin 161 km kuzeyinde yer alan Atakpame, Batı Afrika ülkesi Togo’nun önemli kentlerinden biridir. Yaklaşık 25 bin nüfusu vardır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse bu turistik gezip yeni yerler keşfedebilirsiniz.

4  Kpalim

Ülkenin Plateaux bölgesinde yer alan Kpalimé ya da Palimé, Batı Afrika ülkesi Togo’nun önemli kentlerinden biridir. Yaklaşık 82 bin nüfusu bulunmaktadır. Gana sınırına yakın olan bu kentte gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya gelip şehrin bakir doğası ve tarihi yapılarını ziyaret edin.

3  Aneho

Togo’nun güneyinde yer alan Aneho, gezilip görülmeye değer bir Batı Afrika ülkesidir. Burada yaklaşık 30 bin kişi yaşamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse park, bahçe ve diğer doğal güzelliklerini mutlaka ziyaret edin.  Ayrıca bu şehirde yaşayan halkın gelenek ve göreneklerini görüp buraya özgü yemekleri tadabilirsiniz.

2  Lomé

Gine Körfezi’nde konumlanmış olan Lomé, Togo’nun başkenti ve yaklaşık 800 bin nüfusuyla en büyük şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Ayrıca ülkenin yönetim ve ticaret merkezidir. Buraya yolunuz düşerse Lome Büyük Pazarı, Togo Ulusal Müzesi, Kongre Sarayı, Lome Ktedrali ve Lome Plajları gibi birçok turistik yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Ülkede en çok ziyaret edilen şehri konumundadır.

1  Kara

Ülkenin kuzeye yakın orta bölümünde yer alan Kara, yaklaşık 150 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Ülkede önemli bir üniversite bulunmaktadır. Başkentten sonra en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu turistik yapıları ziyaret edin.


Bunlar dışında Togo hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Togo

Nüfus: 7.496.833

Başkent: Lomé

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 27 Nisan 1960

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Başkent Lome ve Kara

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi  Aralık-Mart ayları arasıdır.

Saat Farkı: Togo Saati Türkiye saatine göre 2 saat daha geridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here