Alinazik

Ülkemizin mutfağı çok zengindir. Her türlü lezzet bulunmaktadır. ülkemize gelen yabancılar bu lezzetlere doyamıyor. yurt dışına çıkan Türk vatandaşları ise bu lezzetleri arıyor.  hatta yurt dışına çıkmışsanız biliyorsunuzdur.  buraya giden Türkler hemen Türk lokantası arar. orada yoksa bile Türkiye’de yapılan yemeklere bakar. işte bu lezzetleri de sırlamaya koyduk. yapılan anket ve ünlü yemek şeflerin görüşüne başvurularak bu liste ortaya çıkarılmıştır. işte ülkemizde en çok sevilen 10 yemek.

Türkiye’nin en çok sevilen 10 yemek grafiği

1-Yaprak Salması: Annelerimizin ince ince sardığı yaprak salması ilk sırayı aldı. bu lezzeti kim sevmez ki*

Yaprak Sarması

2-Adana-Urfa Kebap: Urfa ve Adana yöremize ait vazgeçilmez bu lezzet ikinci sırayı aldı.

Adana-Urfa Kebap

3-İskender: Bursa yöremize ait bu yemek gerek sosu gerekse diğer tatları ile üçüncü sıraya yerleşti.

İskender Kebabı

4-Alinazik Yemeği: Alinazik, patlıcan ve et ile yapılan bir ana yemektir. közlenmiş patlıcanı ile ağzımızda ayrı bir tat bırakmayı başarmaktadır.

Alinazik

5-Çağ Kebabı: Erzurum Yöremize ait olan bu yemek görenlerin ağzının suyunu akıtır.

Erzurum Cağ Kebabı

6-Döner: Günlük hayatta en çok tüketen yemektir. küçüğümüzden büyüğüne herkesin hayran kaldığı bu yemke isteyen kişiye göre çeşidi de bulunur.

Döner

7-Hünkar Beğendi: Osmanlı Mutfağına ait bu yemek bazı kişiler pek bilmez fakat çok lezzetli bir yemektir. yemediyseniz en kısa zamanda yemenizi tavsiye ederim.

Hünkar Beğendi

8-Mantı: Kayseri yöremize ait bu yemeği herkes bilir. neredeyse herkes de sever. yapılan kişiye göre de lezzeti de değişir. marketlerde hazır satılanı da var.

Mantı

9-Kuzu Tandır: Bu yemeği bilmeyen yada sevmeyen yoktur. harika bir yemektir. listemize 9. sırada girmiştir.

Kuzu Tandır

10-Kuru Fasulye: herkesin bildiği ama bu yemeği anlatmaya gerek var mı bilmiyorum. evlerde yurtlarda askeriyede her yerde yapılan bu yemek pilav ve cacık ile çok güzel yenilir.

Kuru Fasulye

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here