Umman Gezi Rehberi
Umman Gezi Rehberi

Yaklaşık 4,6 milyon nüfusuyla Güneybatı Asya’da yer alan Umman veya resmi adıyla Umman Sultanlığı, Arap Yarımadası’nın güneydoğusu kıyısında bulunur.

Göz at ;

  1. Muskat Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Umman’da Gezilecek 10 Yer
  3. Umman’ın Başkenti Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Umman Nerede?
  5. Umman Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülke; Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen ile komşudur. Ülke volkanik patlamalar sonucu oluştuğu için  “ateşin anası” anlamına gelen Umman ismi kullanılmaktadır.

Binbir gece masallarının ünlü kahramanı Sinbad’ın ülkesi olarak bilinen Umman’da gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde 10 tanesini seçtik. Umarım beğenirsiniz. Buraya gelip Deve yolculukları, Çöl kampı, adrenalin dolu Kanyon yürüyüşleri ve masal ülkesi andıran başkenti gezebilirsiniz. İşte gezip görmeniz gereken yerler…

Sur

Umman’nın Eş Şarkiya bölgesinde yer alan Sur, tarihi bir liman kentidir. Aynı zamanda ticaretin de merkezidir. Hindistan, Çin Endonezya başta olmak üzere birçok ülke ile ticaret yapılmıştır. Şehrin limanında büyük bir tersane bulunur.

Burada gemiler inşa ediliyor. Yolunuz buraya düşerse mutlaka bu tersaneyi ziyaret edin. Coğrafi terim olan Med-Cezir yani gel git olayı burada çok rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse bu şehre mutlaka uğrayıp tarihi yapıları gezip görün.

Nizva

Ed Dahiliye Bölgesi’nin en büyük şehri olan Nizva, Umman’ın en eski şehirlerinden biri olup tarihi yapıları ve ticaretiyle popüler bir kenttir. Özellikle burada birçok İslami yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu kenti mutlaka ziyaret edip merkezinde yer alan tarihi yapıları ziyaret edin. Buraya özgü lezzetli yemekleri de tatmanızı öneririm.

Mutrah

Umman Körfezinin kıyısında, başkent Maskat’ın hemen batısında yer alan Mutrah, mutlaka gezilip görülmesi gereken eski bir balıkçı kasabasıdır. Burada gezilip görülecek birçok turistik yeri bilinir. Buraya yolunuz düşerse 2 km uzunluğundaki harika sahiline uğrayın. Bu sahilde yürüyüş yapın. Bunun dışında Kapalı çarşısına uğrayın. Bu çarşı, ülkenin en popüler alışveriş yeridir. Burada Mücevher, değerli taş, antikalar, giysi, hediyelik eşyalar satılmaktadır. Buraya gelip sevdiklerinize mutlaka hediye alın. Özellikle hediyelik eşya arasındaki hançer, ülkenin simgesidir.

Bahla Kalesi

Bahla Vahası’nda yer alan Bahla Kalesi, 12.-15. yüzyıl arasında Banu Nabhan kabilesi tarafında inşa edilen tarihi bir kaledir. Bu kale Ortaçağ İslam Döneminin en güzel örneklerinden biridir. 1987 yıllında UNESCO Dünya Miras Listesine eklenmiştir. Fakat kale yıllar içerisinde çok fazla yıpranmıştır. Bu nedenle 1988-2004 yılları arasında , Tehlike altındaki Dünya Mirasları listesinde de yerini almıştır. Yakın tarihte restore edilen kale günümüzde iyi durumdadır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Bait Al Zubair Müzesi

Umman Sultanlığı’nın başkenti ve en büyük şehri Maskat’da yer alan Bait Al Zubair Müzesi, 1998 yıllında ziyarette açılan ülkenin en renkli müzesidir. Müzede birçok eser bulunmaktadır. Bu eserler farklı sergi salonlarında sergilenmektedir. Özellikle geleneksel kıyafetler, hançerler, ev eşyaları bulunur. Yolunuz düşerse ülkenin tarihi ve kültürü hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kraliyet Opera Binası

Umman Sultanlığı’nın başkenti ve en büyük şehri Maskat’da yer alan Kraliyet Opera Binası, 2011 yıllında ziyarette açılan Ortadoğu bölgesinin en büyük 2. opera binasıdır. 1100 kişilik kapasitesiyle birçok farklı alanlarda hizmet vermektedir. Bu bina; opera binası, konser tiyatrosu, oditoryum, lüks restoranlar ve bahçelerden oluşmaktadır. Buraya yolunuz düşerse ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Al Alam Kraliyet Sarayı

Umman Sultanlığı’nın başkenti ve en büyük şehri Maskat’da yer alan Al Alam Kraliyet Sarayı, 1872 yıllında mevcut sultanın 7. dedesi olan İmam Sultan bin Ahmed tarafından inşa edilmiştir.  Sultan Qaboos’un 6 ikametgahından biriydi. Sarayın içinize giriş yasak. Fakat yanında durup dış kısımlarını fotoğraflayabilirsiniz.

Sultan Kâbus Büyük Cami

Umman Sultanlığı’nın başkenti ve en büyük şehri Maskat’da yer alan Sultan Kâbus Büyük Cami, 1995-2001 yılları arasında Sultan’ın annesi için yaptırdığı 20.000 kişilik kapasiteli harika bir camidir. Camiyi ilginç ve popüler kılan tek parça İran halısıdır. Bu halı, 21 ton ağırlığında ve 4 bin 200 metrekare alanı kaplıyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret edin derim.

Ghalya Modern Sanat Müzesi

Umman Sultanlığı’nın başkenti ve en büyük şehri Maskat’da yer alan Ghalya Modern Sanat Müzesi, Ocak 2011 tarihinde ziyarette açılan bir müzedir. Müzede birçok sanat galerisi bulunur. Bunun dışında ülkenin yaşam tarzını yansıtan Umman evinin mutfağını, anne ,çocuk odasını, kış odasını göstermektedir. Burada bu bölümleri gezip ülkenin yaşam tarzı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda çok sayıda çağdaş eserler de sergilenmektedir. Bu kadar zengin bir koleksiyona sahip müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10  Wadi shab ve Sink hole – Hawiyat Najm Park

Bilindiği üzere Umman denilince akla ilk gelenlerden biri de şüphesiz iklimidir. Çünkü ülkenin birçok yerinde çok geniş çöller bulunmaktadır. Fakat bu tüm ülke için geçerli değil elbet. Zira burada yemyeşil vadiler bulunmaktadır. Buraya yolunuz düştüğünde bu vadilere de uğramalısınız. Wadi shab‘a doğru giderken yüzmek için  Sink hole mutlaka uğrayın. Burada harika bir yüzme keyfi yaşayabilirsiniz.


Bunlar dışında Umman gezi rehberi hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Umman

Nüfus: 4.654.471

Başkent: Maskat

Resmi Dilleri: Modern Standart Arapça, Arapça

Para Birimi: Umman riyali

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 1970

Saat Farkı: Umman saati Türkiye saatine göre 2 saat daha ileridir.

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

Önemli şehirleri: Maskat, Dofar, Musandam, Suveyh, Sur, El Habura, Sohar, Mirbat, Nizwa, Al Burayni

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi  Ekim-Nisan arasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here