Van Cumhuriyet Caddesi

Cumhuriyet caddesi Van’ın merkez İpekyolu ilçesine bağlıdır. Sağ ve sol tarafında bulunan dükkan, mağaza, kuyumcu, otel, eczane gibi mekanların olması buranın kalabalık olmasına sebep olmuştur. Van’ın en işlek ve kalabalık caddesi olmasından dolayı halk arasında mecburiyet caddesi olarak da anılmaktadır.

Beşyol’da bulunan inci kefali heykelinden başlayan cumhuriyet caddesine ulaşım her taraftan sağlanabilir. Şehrin havasını tüm güzellikleri ile hissettiren ışıl ışıl bir caddedir. Özellikle yaz aylarında akşam serinliğinde yürüyüş yapılan muhteşem bir caddedir. Van’ a geldiğinizde cumhuriyet caddesinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Cumhuriyet caddesinde bulunan yaklaşık 5 yıldır yapılan kuyumcular çarşısı tamamlanırsa buraya farklı bir boyut kazandıracaktır. Hemen yanında bulunan belediye pasajı gezilmeye değer yerlerdendir. Pasajın yanında bulunan şehir parkında oturabilir su sesi eşliğinde çay içip dinlenebilirsiniz.

Cumhuriyet caddesinin bitişiğinde bulunan sanat sokağı da kalabalık yerlerden biridir.Trafiğe kapalı olan bu alan da rahatlıkla gezip eğlence  mekanlarına gidebilirsiniz.

Van Cumhuriyet Caddesi
Van Cumhuriyet Caddesi

Bu cadde iki büyük avm olan Van Avm ve Aydın Perihan Avm ye ev sahipliği yapmaktadır. Cumhuriyet caddesinin arka sokağında bulunan kahvaltı salonlarında Van kahvaltısının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Cadde üzerinde keyifli zaman geçireceğiniz çok sayıda cafeler mevcuttur. Cumhuriyet caddesi birçok şehrin meşhurlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu caddede Diyarbakır künefesi ve ciğeri, İzmir kokoreci, Konya mutfağı, Urfa ya da Adana kebabı gibi birçok ilin meşhur yiyeceklerini bulabilir aynı lezette olan bu yiyecekleri tadabilirsiniz. Van’a geldiğiniz de muhakkak cumhuriyet caddesinden geçersiniz, keyifli vakitler geçirmeniz dileğiyle.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here