Yenişehir Bursa

Yenişehir; Bursa’nın bir ilçesidir. Yenişehir; Bursa il merkezine 52 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bursa’nın uluslararası havaalanını içinde barındırmasından dolayı Yenişehir ilçesi ulaşım açısından gelişmiştir. Osman Gazi zamanında fethedilen Yenişehir ilçesinde Osmanlı Devletinden kalma çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır.

Sinan Paşa Külliyesi: Yenişehir ilçe merkezinde yer almaktadır. Sinan Paşa Külliyesi camii, medrese, han ve imaret olarak 16. yüzyılın sonlarında Osmanlı Sadrazamı Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Günümüze bu külliyeden camii ve medrese sağlama olarak ulaşmıştır. Sinan Paşa Külliyesi görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Yenişehir Sinan Paşa Külliyesi

Saat Kulesi: Yenişehir ilçe merkezinde Cumhuriyet alanında bulunmaktadır. Sekizgen yapıda 25 metre yüksekliğinde ve 7 katlı olan Saat Kulesi heybetli görüntüsü ile hayran bırakıyor. Yunan işgalinden kurtulan Yenişehir ilçesi için zafer kulesi olarak anılan Saat kulesi Sultan II. Abdülhamit zamanında inşa ettirilmiştir. Saat Kulesinin 6. Katının dört tarafında saat ve ki tane çan bulunmaktadır. Yenişehir ilçesinin önemli sembollerinden olan Saat Kulesi görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Yenişehir Saat Kulesi

Orhan Gazi Camii: Yenişehir ilçesine bağlı Yarhisar Köyünde yer almaktadır. Orhan Gazi Camii 14. Yüzyılın ilk yarısında dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. Çeşitli dönemlerde onarımdan geçen Osman Gazi Camii günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Osman Gazi Cami iç ve dış mimarisi ile görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Yenişehir Orhan Gazi Camii

Voyvoda (Çınarlı) Camii: Yenişehir ilçe merkezinde bulunan Voyvoda Camii ilçenin en eski camilerindendir. 1415 yılında Sungur Paşa tarafından inşa edilen Çınarlı Camii zamanla tahrip olmasından dolayı 1830 yılında Yenişehir Voyvodası (Valisi) Ali Bey tarafından yeniden onarılmıştır. Yenişehir Valisi tarafından yeniden onarılmasından dolayı camii; vali anlamına gelen voyvoda ismini almıştır. Voyvoda Camisi avlusunda bulunan asırlık çınar ağacından dolayı Çınarlı Camii olarak da anılmaktadır. Asırlık çınar ağacı ve tarihi mimarisi ile Çınarlı camii görülmesi gereken eserlerdendir.

Yenişehir Voyvoda (Çınarlı) Camii

Bali Bey Camii: Bali Bey Külliyesi parçalarından geriye Bali Bey Camii kalmıştır. Kitabesi günümüze kadar ulaşmayan Bali Bey Camii ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle beraber 16. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Bali Bey Camii tarihinden derinliklerin günümüze kadar sağlam olarak ulaşmış eserlerdendir. Yenişehir gezinizde Bali Bey Camisini ve Bali Bey külliyesinin bir parçası olan Yenişehir çarşısında yer alan Bali Bey Hanından geriye kalan tarihi kemeri görmenizi tavsiye ederim.

Yenişehir Bali Bey Camii

Şemaki Evi Müzesi: Yenişehir ilçe merkezinde yer alan Şemaki Evi İranlı Şemaki ailesi tarafından 18. Yüzyılda inşa edilmiştir. İki katlı olarak inşa edilen evin giriş katında, taşlık, mutfak, kiler ve iki oda bulunmaktadır. Ahşap merdivenler ile çıkılan ikinci katında ise başoda ve biri büyük biri de küçük iki oda bulunmaktadır. Şemaki evinin revak şeklindeki kemerli bölümleri, evin iç duvarlarında süsleme amacı ile yapılan manzara motifleri ve kalem işleri dikkat çekmektedir. Yeşil bahçeye ve ihtişamlı bir mimariye sahip Şemaki Evi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Çok sayıda tarihi eser barındıran Şemaki Evi Müzesi pazartesi dışında her gün ziyarete açıktır. Şemaki evi Müzesinde hem tarihi bir evin mimarisine yakında şahit olabilir hem de içinde sergilenen tarihi eserleri görebilirsiniz.

Yenişehir Şemaki Evi Müzesi

Yarhisar Şelalesi: Yenişehir ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Yarhisar Köyünde yer almaktadır. İki tepenin arasından akan şelale harika bir görüntü ile birlikte bir göl oluşturmaktadır. Çevresi yeşillikler ile kaplı gölün önü piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Yenişehir ilçesinin muhteşem tarihini gördükten sonra bu şelalede dinlenebilir ve sevdikleriniz ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Yenişehir Yarhisar Şelalesi
Yenişehir Bursa Hangi Şehirde
Yenişehir Bursa Haritası
Yenişehir Bursa Nasıl Gidilir
Yenişehir Bursa Nerede
Yenişehir Bursa

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here