Yoldere Köyü Kemer Köprüsü

Nerede: Artvin

Nasıl gidilir: ilimizin merkezinde Hopa otobüsleri ile ilçe merkezine gelinir. Buradan Yoldere köyüne giden dolmuşlarla ulaşım yapılabilir.

Hangi bölgede: Karadeniz Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta:  70 km

Artvin ilimizin Hopa ilçesine bağlı Yoldere Köyünde bulunan Yoldere Köyü Kemer Köprüsü ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Karadeniz bölgemizin en eğimli ve engebeli ili diyebiliriz Artvin için. Buda beraberinde tarih boyunca köprü ihtiyacını doğurmuştur. Burada hüküm süren her medeniyet neredeyse buraya köprü yapmıştır. Biz sadece Bu köprülerden Yoldere Köyü Kemer Köprüsünü  ele alacağız.

Yoldere Köyü Kemer Köprüsü kitabesi bulunmadığı için kaç yıllında yapıldığı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat mimari tarzını incelediğimizde Osmanlı dönemine ait 18. Yüzyıl eseri gibi görünüyor. Bu köprünün yapımında moloz ve kesme taş kullanılmıştır. Köprü gözü iki kademeli yuvarlak kemerle bağlanmıştır. Bu yüzden kemer ismini almıştır. Yöremizin iklim şartlarından dolayı birçok kez onarımdan geçilen köprü günümüzde hala yöre halkına hizmet vermektedir. Ayrıca günümüzde araç trafiğine de açık olup üzerinde korkuluk bulunmamaktadır.

Sonuç olarak yolumuz buraya düşerse bu tarihi yapıyı ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Yoldere Köyü Kemer Köprüsü
Yoldere Köyü Kemer Köprüsü

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here