Yoros Kalesi Beykoz

İstanbul ilimizin Anadolu kavağı sırtında bulunan bu kale tüm ihtişamıyla zamana meydan okumaktadır. Bu kale kaç asırlık olduğunu pek kimse bilmez. Ama tarihi çok geçmişe dayandığını söyleyebiliriz. Boğaziçi gezinizin son turunda buraya gelip kalede şehrin manzarasını seyretme şansına sahip olabilirsiniz.

Yoros Kalesi

İstanbul Yoros Kalesi

Bu kale Ceneviz kalesi olarak bilinmektedir. Hatta burada zaman zaman bu kale için Ceneviz kalesi denilmektedir. Fakat bu kale Cenevizler tarafında inşa edilmediği gerçektir. Fakat kale uzun yıllar Cenevizlerin hakimiyetinde kaldığı için bu ismi almış olabilir. Peki bu kale kim tarafında inşa edilmiştir. sorusuna gelirsek. Evet bu kale Doğu Roma döneminde inşa edildiği rivayet edilmektedir. Daha sonra doğu roma zayıf düşünce Cenevizlilerin eline geçmiştir.

Yoros Kalesi Nerede

Kale kapladığı alan itibariyle İstanbul’da bulunan diğer bütün kalelerden daha fazla yer kaplamıştır. Bunu sebebi ise bu kale savaş döneminde savunma amaçlı bir yer olarak inşa edilmiş olmasıdır. Kalenin ismi üzerinde biraz duralım. Kale ismi ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. bunlardan ilki “Kutsal yer” anlamına gelen Hieron’dan geldiği söylenmektedir. Diğer bir rivayet: Zeus’un sıfatı olan “uygun rüzgarlar” anlamına gelen ourios’tan geldiği de iddia ediliyor. En son ve en kabul gören rivayet ise şöyledir. Doğrudan dağ anlamında gelen Oros sözcüğünde gelir.

Yoros Kalesi İstanbul

Günümüzde bu kalenin iç taraflarında bazı surlar iyi durumdadır. Dimdik ayakta durmaktadır. Bazıları da zamana ayak uyduramamışlardır. Burada zaman zaman kazı çalışmaları da yapılmıştır. Burada çıkarılan tarihi kalıntılar İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.  Kale duvarları üzerinde Yunanca yazılar bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka uğrayın. Bu kale hem tarihi dokusu ile size tarihi bir zevk bırakacaktır. Hem de kalenin tepesinde İstanbul’un muhteşem manzarasını seyretme zevkini verecektir. Ayrıca burada Yoros Cafe, kahvaltı, taze balık, et ve içecek menüleri ile misafirlerine her tür hizmeti vermektedir. Burada özel günler içinde organizasyon almaktadır.

Yoros Kalesinde cafe

Yoros Kalesi Nerede?

Anadolu Kavağı, Beykoz /İstanbul

Yoros Kalesi Nasıl Gidilir?

15A nolu otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sarıyer’den vapurla Anadolu Kavağı’na geçebilirsiniz.

Yoros Kalesi Beykoz
Yoros Kalesi Anadolu Kavağı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here