10. Forbidden Gardens

Bir günde Eyfel Kulesi’ni, Colosseum’u ve pek çok önemli yapıyı aynı anda gezebilirsiniz. Minyatür şehirler özellikle gezilerinizi eğlenceli hale getiren önemli yerlerdir. Sizler için Dünya genelinde var olan önemli Minyatür şehirleri derledik.

10. Forbidden Gardens

Houston, Teksas’ın yakınında bulunan Forbidden Gardens yani Yasak Bahçeler, Çin’in önemli tarihi yerlerinin çoğunu yansıtan açık bir müzedir.

10. Forbidden Gardens

9. Miniatürk

İstanbul’da bulunan Miniatürk, dünyanın en büyük minyatür parkıdır. Park, İstanbul, Anadolu ve eski Osmanlı illerinden 105 adet tarihi anıtın bulunduğu 1: 25 ölçekli modelleri içermektedir.

9. Miniatürk

8. Window of the World

Window of the World, Çin’in Shenzhen şehrinin batı kesiminde yer almaktadır. 48 hektara (480.000 metrekare) sıkışan dünyanın en ünlü turistik merkezlerinden yaklaşık 130’nun kopyası vardır. 108 metrelik (354 ft) uzunluğundaki Eyfel Kulesi şehrin siluetine hakim. Diğer ünlü anıtlar Giza Piramitleri ve Tac Mahal’dir.

8. Window of the World

7. France Miniature

Fransa Minyatürü, Fransa’nın yaklaşık 160 açık 1: 30 ölçekli büyük Fransız anıt ve yer işaretleri modellerini içeren açık bir parktır. Minyatür anıtların yeri yaklaşık olarak Fransa’daki gerçek dünyadaki konumlarıyla ilişkilidir. Modellerin çoğunda hareketli demir yolları, TGV’ler, gemi ve yelkenli tekneler var. Park kış aylarında kapalıdır.

7. France Miniature

6. Shanghai Exhibition Center

Modern bir beş katlı binada yer alan Shanghai Exhibition Center, Şangay’ın kentsel planlama ve gelişimini sergiliyor.

6. Shanghai Exhibition Center

5. Tobu World Square

Tobu World Square, yüz binlerce taslak ünlü binanın 140.000 1: 25 minyatür ile tamamlanmış yüzlerce konuttan oluşan Japonya’daki bir tema parkıdır. Minyatür parkı tamamlamak beş yıl kadar sürdü. Anıtlar arasında Özgürlük Heykeli, Giza Piramitleri, Buckingham Sarayı ve Aziz Petrus Bazilikası yer almaktadır.

5. Tobu World Square

4. Madurodam

Hollanda’nın en küçük şehrindeki Madurodam, Lahey’de 1:25 ölçekli bir modelidir. Geleneksel Hollanda binalarına ve ülkenin dört bir yanındaki ünlü simge yapılara sahiptir. Binalar, pazarlar, kanallar, yel değirmenleri, Schiphol Havaalanı, Rotterdam Limanı, Dam Meydanı, Delta işleri en ince ayrıntısına kadar mükemmel şekilde yapılmıştır.

4. Madurodam

3. Museum of Roman Civilization

Roma Uygarlığı Müzesi (Museum of Roman Civilization) (Museo della Civilta Romana), Faşist diktatör Benito Mussolini’nin yaratıcısı olan modern bir şehir olan EUR’da yer almaktadır. Roma’nın en ilginç müzelerinden biridir. Müze, Italo Gismondi tarafından tasarlanmış antik Roma’nın ünlü ölçekli bir modeli barındırmaktadır.

3. Museum of Roman Civilization

2. Legoland Billund

Orijinal Lego fabrikasının yanında bulunan Legoland Billund, Danimarka’nın Kopenhag dışındaki en büyük turistik cazibe merkezidir. Legoland’ın kalbinde Billund, Miniland, ünlü turistik mekanlara ve cazibe merkezlerine sahip küçük bir Lego şehridir. Miniland’ı daha gerçekçi yapacak köprüler, tekneler ve trenler gibi hareketli Lego parçaları var.

2. Legoland Billund

1. Queens Museum of Art

Queens Sanat Müzesi (Queens Museum of Art), New York City’nin 1964 Dünya Fuarı için inşa edilmiş ve sonradan minyatür kente dönüştürülmüştür. Bu minyatür şehri 100 kişilik bir ekip kurdu.

1. Queens Museum of Art

1 YORUM

  1. Ben minyatürlere bayılırım. Sanki onlar küçük değil de ben yüksekten onlara kuşbakışı bakıyormuşum gibi. Tokyo’da bulunduğumuz zaman ailecek zevkle işlediğimiz küçük bir Tokyo minyatürü var linkini sizlerle paylaşıyorum.
    https://youtu.be/5OPyVlJaEOE
    Trenler her saat başı 15 dakika aktif oluyorlar. Buna rağmen çocukların vazgeçilmezi olmayı başarmış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here