Abidjan Gezi Rehberi
Abidjan Gezi Rehberi

Fildişi Sahilinin en büyük şehri ve eski başkenti olarak bilinen Abidjan veya diğer ismiyle Abidjan da gezilip görülmesi gereken 10 yer yazdık. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Abidjan Gezilecek Yerler

Abidjan, Yaklaşık 3 milyon nüfusuyla Batı Afrika’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Uzun yıllar Fransız sömürgesi altında kalan Abidjan nüfusun büyük çoğunluğu Fransızca bilmektedir. Bu şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bu nedenle burada birçok eski yapı bulunur. İşte Fildişi Sahilinin resmi ekonomik başkenti olarak bilinen Abican’da Gezilecek 10 Yer…

1-Fildişi Sahilleri Medeniyetler Müzesi

Ülkenin eski başkenti Abican’da yer alan Fildişi Sahilleri Medeniyetler Müzesi, 1942 yıllında devlet tarafında açılan bir kamu müzesidir. Müze de  etnografik, arkeolojik ve ikonografik eserler sergilenmektedir. Ülke tarihini ve kültürünü öğrenmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze de yer alan eserler sizi kendine hayran bırakacaktır. Buna emin olun.

Göz at ;

  1. Fildişi Sahili Gezilecek Yerler
  2. Fildişi Sahilinde Gezilecek 10 Yer
  3. Fildişi Sahili Nerede?
  4. Fildişi Sahillerinin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Fildişi Sahili Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Abidjan’da Gezilecek 10 Yer
  7. Yamoussoukro Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti

2-Abidjan Hayvanat Bahçesi

Fildişi Sahili’nin en büyük şehri ve eski başkenti Abican’da yer alan Abidjan Hayvanat Bahçesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burada başta aslan, kaplan, zebra ve çita gibi türler olmak üzere birçok hayvan türü bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu hayvanat bahçesine uğrayıp bu hayvanları daha yakında görebilirsiniz.

3-Bingerville Botanik Bahçesi

Fildişi Sahili’nin en büyük şehri ve eski başkenti Abican’a bağlı Bingerville’de yer alan Bingerville Botanik Bahçesi,  dünyanın farklı bölgelerine has bitkileri görebileceğiniz muazzam bir bahçedir. Buraya her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Buraya gelip Afrika’ya has birçok bitki türünü yakında görebilirsiniz.

4-Büyük Plateau Camii

Fildişi Sahili’nin eski başkenti Abican’da yer alan Büyük Plateau Camii veya diğer adıyla Abican Ulu Cami, 1996 yıllında Ülkenin eski Cumhurbaşkanlarından Henri Konan Bedie’nin emriyle inşa edilen Afrika’nın en görkemli camilerinden biridir. Mavi kubbesi ve görkemli minaresiyle şehrin en popüler turistik yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin.

5-St. Paul Katedrali

Fildişi Sahili’nin eski başkenti Abican’da yer alan St. Paul Katedrali, Afrika’nın en popüler dini yapılarından biridir. Büyüklük açısından da oldukça görkemlidir. Buraya her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse bu dini yapıyı mutlaka ziyaret edin. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

6-Banco Ulusal Parkı

Fildişi Sahili’nin eski başkenti Abican’ın Attecoube ilçesinde yer alan Banco Ulusal Parkı, 30 km²’lik alan kapsayan harika bir parktır. Burayı ziyaret eden doğa severlerin ilk durakları olmaktadır. Parkın büyüleyici bir doğası bulunmaktadır.

Parkta birçok bitki türü bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte yemyeşil bir atmosferde sakin ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin adresidir. Ayrıca park bünyesinde Park bünyesinde Yürüyüş parkurları, Görkemli ağaçlar ve bir de göl bulunmaktadır.

7-Tai Ulusal Parkı

Fildişi Sahili’nde yer alan Tai Ulusal Parkı, 3.300 km²’lik bir alanda kurulup 28 Ağustos 1972 tarihinde milli park ilan edilmiştir.  Batı Afrika’da önemli yağmur ormanlarının son alanlarından birini de içine alan önemli bir ulusal parktır. Bu park, Afrika’nın en önemli parklarından biridir. Parkta birçok hayvan türü yaşamaktadır. Bu hayvanları doğal ortamlarından görmek için rehber eşliğinde mutlaka bu parkı ziyaret edin. Ayrıca bu park, 1982 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

8-Plateau Bölgesi

Ülkenin ekonomik başkenti Abidjan’da bulunan Plateau Bölgesi, gezilip görülmesi gereken harika bir bölgedir. Bu bölgede Bankalar, devlet kurumları, restoranlar, ibadet yerleri ve birçok tarihi yapı bulunur. Özellikle Noel Bayramlarında  sokaklarında müzik eşliğinde harika bir ortam oluyor. Yolunuz buraya düşerse bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin derim.

9-Parc du Banco

Ülkenin eski başkenti Abidjan’ın kuzeybatısında muazzam güzellikte Pard du Banco Yağmur Ormanları Doğa Parkı bulunur. Bu parkın içinde yeşilin her tonu görmek mümkündür. Bu park ziyaretçilerine harika bir görsel şölen sunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte doğa yürüyüşü yapıp harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

10-La Cava

Abidjan’da birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bunları gezip gördünüz. Bol bol bol manzara fotoğrafları çektiniz. Yöreye özgü harika lezzetleri tattınız. Fakat bir şey eksik olduğunu farkettiniz. Evet tam da düşündüğünüz şey. Tabi buraya kadar gelmişken buraya özgü sevdiğinize bir hediye almayacak mısınız. Tabi ki almanız gerekir. İşte bunun içinde buraya gelmelisiniz. Şehrin açık pazar alanı olarak bilinen La Cava’da çok sayıda ürün satılmaktadır. Başta el sanatları olmak üzere harika eşyalar bulunur. Bu eşyalardan sevdiklerinize hediyelik eşya alabilirsiniz. Burada pazarlık çok popülerdir. Pazarlık yapıp ürünü daha uygun fiyatta getirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here