Adam Mickiewicz Müzesi

Nerede: İstanbul

Nasıl gidilir: Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü yanındaki Sakızağacı Caddesini veya İstiklaldeki Atıf Yılmaz Caddesi’ni takip ederek yolun sonuna kadar yürürseniz ulaşırsınız

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 22 km

İstanbul ilimize yolunuz düştüğünüz de uğramanız gereken o kadar çok yer var ki saymakla bitmez. Şehrin her noktası adeta tarihi mekandır. Bu yüzden bu ilimizde gezmeyi planlıyorsanız bu geziye en az iki haftanızı ayırmalısınız. Bunun içinde çok güzel bir plan yapmanız gerekir. Bu plana mutlaka eklenmesi gereken bir yer varsa o da Adam Mickiewicz Müzesidir.

Adam Mickiewicz Müzesine Nasıl Gidilir
Adam Mickiewicz Müzesine Nasıl Gidilir

İlimizde bulunan bu müzeye geçmeden önce bu müzeye ismini veren kişi hakkında biraz bilgi sahibi olalım

Adam Mickiewicz Kimdir

Mickiewicz büyük bir şair, vatansever, yazar, savaşçı, düşünür vb. birçok özeliğini sayabiliriz. 1853 yıllarında Osmanlı devleti büyük bir karışıklık içinde debeleniyordu. Bunu fırsat bilen Ruslar Kırım’ı alarak Akdeniz’e inmek istiyordu. Bu tarihlerde Polonya Devleti Rusların hakimiyeti altındaydı. Bunu fırsat bilen Polonyalılar Osmanlılara yaklaştılar. Onlara yanaşıp bağımsızlıklarını kazanmak istiyorlardı. Onlarla birlikte cephede savaştılar. Mickiewicz o tarihlerde Polonya’da şiir yazıyordu. Bu tarihte kalkıp İstanbul’a geldi. Gelmesinin amacı hem burada bulunan Polonya askerlerini ziyaret etmek hem de Osmanlılarla daha sıkı bir ilişki geliştirmekti. Beyoğlu’nda bir eve yerleşti. Burada her gün siyasi müzakereler yapıyor. Askerleri ziyaret edip moral veriyordu. Çadırlarda yaralı askerleri ziyaret ettiği bir gün  Kolera hastalığına yakalanıp evinde sessiz sedasız öldü.(1855 yıllı) Birkaç gün sonra evinde ölü bulundu. Bu Polonyalıları çok etkiledi. Yıllarca bu fikir adamında bahsedildi. Etkisinde kurtulamadılar. Onun ismini birçok yerde yaşattılar. Bu evi yıllarca korudular fakat 1870 yıllında İstanbul’da çıkan yangında ev yandı. Daha sonra buraya Polonyalı bir mimar gelip bu arsayı ve evi satın alıp Mickiewicz’i ölümsüzleştirmek istedi. Bunun için çalışmalara başladı. Evin bulunduğu yere 3 katlı muazzam bir bina yapıldı. Şairin ölümün 100. Yıllında(1955 yıllı) Polonya Turizm Kültür Bakanlığın girişimi ile burayı müzeye çevirdiler.

Adam Mickiewicz Müzesi Nerede
Adam Mickiewicz Müzesi Nerede

Bu müze dört farklı bölümde oluşur bu bölümleri gezip bizde bırakılan izlenimleri size aktaralım istedik

1.kat: Bu bölümde Mickiewicz ait özel eşyalar bulunmaktadır. Ama biz baktığımızda Mickiewicz’a ait özel eşya bulamadık. Görüntü sistemleri ve tasarımlar bulunmaktadır. şairin hayatının anlatıldığı belgeler bulunur. Ziyaretçiler için anı defteri var.

2.kat: Bu bölümde şairin İstanbul da yaşadığı süre içersinde bulunan fotoğraf ve belgeler bulunmaktadır. ayrıca şairin büstü de bu bölümde bulunmaktadır.

3.kat: Bu bölümde Polonya devletine ait belgeler, zaferleri, özgürlük için yaptıkları mevcuttur.

4.bölüm(teras kat): Bu bölümde ise şaire ait sembolik mezar bulunmaktadır.

Adam Mickiewicz sembolik mezarı
Adam Mickiewicz sembolik mezarı

Sonuç olarak bu şair ülkesi için çok çabalayıp ve bu uğurda ölmüştür. Vatansever bir şairdir. Bizim ülkemizde Namık kemal, Halide edip ne ise onlar içinde Mickiewicz o’dur

Adam Mickiewicz Müzesi
Adam Mickiewicz Müzesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here