Güney Afrika'da Safari
Güney Afrika'da Safari

Bütün insanların mutlaka birçok hedefi ve planı vardır. Bunlardan biri de şüphesiz Dünyayı gezip tanıma isteğidir. Her insan dünyayı gezip görmek ister. Fakat çoğu insan daha çok deniz, göl, modern binaları görmek ister. Fakat zaman zaman zorlu koşullardaki coğrafyalara gidip buradaki güzellikleri de keşfetmek gerekir diye düşünüyorum. İşte bugün size değerli okurlarımızla Afrika turuna çıkacağız. Burada bilindik hayatları değil, saklı hayatları keşfedeceğiz. İşte Afrika Kıta’sında görülmesi gereken 10 ülke…

1-Kenya-Nairobi

Kenya
Kenya

47.251.449 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan bir ülkedir. Dünyanın safari cenneti olarak bilinir. Kendine has sürprizleri, zıtlıkları barındıran Kenya, Afrika’nın Paris’i olarak bilinir. Nairobi, Masai Mara, Nakuru, Nairobi Ulusal Parkı, Malindi, Hell’s Gate Ulusal Parkı, Lamu Adası, Samburu Ulusal Rezervi, Kenya Dağı gibi turistik noktalarını mutlaka gezin derim.

2-Tanzanya-Dodoma

Tanzanya
Tanzanya

55.155.473 toplam nüfusuyla Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan bir ülkedir. Kilimanjaro Dağı, Serengeti Milli Parkı, Zanzibar, Ngorongoro Koruma Alanı, Manyara Gölü Milli Parkı, Mafia Adası, Tarangire Milli Parkı, Pemba Adası, Stone Town, Selous Vahşi Yaşam Alanı, Arusha Milli Parkı, Ruaha Milli Parkı, Katavi Milli Parkı, Gombe Stream Milli Parkı, Viktorya Gölü gibi turistik noktaları gezmeden kesinlikle geri dönmeyiniz.

3- Güney Afrika-Cape Town

Güney Afrika
Güney Afrika

54.978.907 toplam nüfusuyla Afrika Kıta’sının güneyinde bulunan bir ülkedir. Afrika Kıta’sının modern yüzü olarak tanımlanmaktadır. Burada zengin ile yoksulun kesin bir çizgiyle ayrıldığına şahit olacaksınız. Johannesburg, Soweto, Kruger Milli Parkı, Cape Town gibi yerleri gezin derim.

4-Etiyopya-Addis Ababa

Etiyopya
Etiyopya

101.853.268 toplam nüfusuyla Afrika Boynuzu’ nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesidir. İnsanların beşiğine yolculuk yapmak için buraya gelmelisiniz. Ülkede her din, dil, ırkta insan yaşamaktadır. Çeşitlilik anlamında kesinlikle çok zengin bir ülkedir. Buraya yolunuz düşerse Simien Dağları Milli Parkı, Turkana Gölü, Awash National Park, Obelix of Axum, Kızıl Terör Müzesi, Kutsal Teslis Katedrali, Debre Birhan Selassie, Abijatta Shalla Ulusal Parkı, Etiyopya Ulusal Müzesi, Yangudi Rassa Milli Parkı gibi turistik noktaları gezmenizi tavsiye ederim.

5-Cibuti-Cibuti

Cibuti
Cibuti

899.598 Toplam  nüfusuyla  Doğu Afrika’da bulunan küçük bir ülkedir. Ülke daha çok Balina Köpekbalıklarıyla meşhurdur. Buraya yolunuz düşerse Assal Gölü, Danakil Çöküntüsü, Abbe Gölü, Khor Ambado Beach, Moucha Island gibi turistik noktaları gezmeden geri dönmeyiniz.

6-Ruanda-Kigali

Ruanda
Ruanda

11.882.766 toplam nüfusuyla Afrika’nın renkli bir ülkesidir. Bu ülkeyi daha çok 1994 yılındaki  katliamla biliyoruz. Fakat günümüzde ülke kendini oldukça toparlayıp turizme kapılarını açmıştır. Ülke daha çok Gorilleriyle bilinmektedir. Buraya yolunu düşerse Gisozi Soykırım Müzesi, İkinci Cumhuriyet Müzesi, Nyamata Memorial Sitesi, Ntarama Memorial Sitesi, Kinigi Ulusal Volkanik Park gibi turistik noktaları gezmeden dönmeyin.

7-Madagaskar Adası-Antananarivo

Madagaskar Adası
Madagaskar Adası

Toplam 24.915.822 Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup Lemüryenlerin memleketi olarak bilinmektedir. Çok renkli bir ülke olup yolunuz düşerse Itasy Gölü, Ifaty Mercan Kayalıkları, Isalo Milli Parkı, Isalo Kanyonu,  Morondavo , Nosy Be Adası ve Antanambe, Isalo Ulusal Parkı, Antsiranana, Tamatave, Masoala Ulusal Parkı, Ambohimanga’nın Kraliyet Tepesi, Ifaty, Baobab Yolu, Ile Sainte Marie, Reunion Adası   gibi yerleri mutlaka gezip görün.

8-Angola-Luanda

Angola
Angola

25.830.958 toplam nüfusuyla Afrika’nın gözde ülkelerinden biridir. 2002 yıllına kadar iç savaşla boğuşurken yakın tarihte kendini toparlayıp turizme kapılarını açtı. Afrika’nın küçültülmüş hali denilmektedir. Kısaca Afrika’da görmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse Quiçama Ulusal Parkı, Aziz Michael Kalesi, Kalandula Şelaleleri, Luanda Kutsal Kurtarıcı Katedrali, Ulusal Esaret Müzesi, Silahlı Kuvvetler Müzesi, Miradouro da Lua, Tundavala gibi turistik yerleri gezmeden geri dönmeyiniz.

9-Fildişi Sahili-Yamoussoukro

Fildişi Sahili
Fildişi Sahili

23,7 Milyon nüfusuyla Afrika’nın popüler ülkelerinden biridir. Burası daha çok güler yüzlü insanların ülkesi olarak anılır. Son dönemlerde daha popüler olan ülkede gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Vridi Kanalı, Ulusal Müze, CAVA Pazarı, Charles de Gaule Köprüsü, St. Paul Roma Katolik Katedrali, Banco Milli Parkı gibi yerleri görmeden dönmeyiniz.

10-Zambiya-Lusaka

Zambiya
Zambiya

Toplam 16.717.332 nüfusuyla Afrika Kıta’sında bulunan önemli bir ülkedir. Bu ülke daha çok Adrenalin Merkezi olarak bilinir. Dünyanın yedi harikasından biri olan Viktorya Şelaleleri burada bulunur. Bunun dışında Lower Zambezi National Park, Tanganika Gölü, Lusaka National Museum (Lusaka Ulusal Müzesi), Zambezi Köprüsü, Namwandwe Galerisi, Lusaka Pazarı, Henry Tayali Görsel Sanatlar Merkezi, Munda Wanga Çevreci Parkı, Özgürlük Anıtı gibi yerler gezilip görülmeye değerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here