gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Afşin Akdeniz bölgesinde olup Kahramanmaraş iline bağlı olan bir ilçedir. Nüfusu 82.000 olan Afşin ilçesi, Kayseriinin Sarız, Sivasın gürün, Malatya’nın Doğanşehir, Akçadağ ve Darende ilçelerine komşudur.

Afşin Nerededir?

Ulu Cami; Ulu cami Afşin ilçesinin merkezinde bulunmaktadır. 1570 yılında Danişmentlerden Muhammed tarafından yapılmış ve ibadet için açılmıştır.

Göz at ;

 1. Afşin Gezilecek Yerler
 2. Afşin Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Afşin Hurman Kalesi
 4. Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi
 5. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler
 6. Kahramanmaraş’da Gezilecek 10 Yer
 7. Kahramanmaraş Gece Hayatı
 8. Kahramanmaraş Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Kahramanmaraş Otelleri ve Kahramanmaraş Otel Fiyatları
 11. Kahramanmaraş Paintball Orman Park Nerede, Nasıl Gidilir?

Eshab-ı Kehf Külliyesi; Selçuklular tarafından 13. yy.da inşa edilmiştir. Cami, kervansaray ve birçok yapıda külliye günümüzde ilgi çeken bir mimari yapıdır. Külliyenin olduğu bölgede bulunan mağara ise Eshab-ı Kehf mağarası olarak bilinmektedir. 3 bölümden oluşmaktadır. Kehf suresinde belirtildiği gibi “Güneş sabah ve akşam mağarayı teğet geçerek değmektedir.’’

Dedebaba Türbesi; Selçuklu döneminden kalma türbe oldukça ilgi çeken ve ziyaretçileri fazla olan bir eserdir. Özellikle sara hastası ve felçli olan hastaların şifa bulmak için yoğun bir ziyaret halindedir.

Hurman Kalesi; Kalenin yapımı hakkında pek bir ize rastlanmasa da Bizans döneminden kalmış olduğu düşünülmektedir. Kale içerisinde askeri barınaklar, klişe ve yiyecek depoları bulunmaktadır. Kale tarihi süreçte kervansaray olarak kullanılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here