Akçaabat

Akçaabat Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Akçaabat ilçesi Trabzon il merkezine 13 km uzaklıkta yer almaktadır.

Akçaabat Gezilecek Yerler

Akçaabat ilçesi Karadeniz otobanı üzerinde bulunmasından dolayı ulaşım açısından oldukça gelişmiştir. Akçaabat köftesi ile meşhur ilçemizdir.

Akçaabat Trabzon’un en büyük ilçesi olma özelliğine sahiptir. Karadeniz kıyısında yer alan doğal güzelliğe sahip Akçaabat ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Akçaabat Gezilecek Yerler
 2. Akçaabat Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Akçaabat Otelleri
 4. Trabzon Gezilecek Yerler
 5. Trabzon’da Gezilecek 10 Yer
 6. Trabzon Gece Hayatı
 7. Trabzon Otelleri ve Trabzon Otel Fiyatları
 8. Trabzon Ayasofya Müzesi
 9. Trabzon Hangi Bölgede,Nereye Bağlı ve Nüfusu
 10. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Sera Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 12. Trabzon’dan Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?
 13. Trabzon’dan Uzungöl’e Nasıl Gidilir?
 14. Trabzon’dan Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 15. Trabzon’a Nasıl Gidilir, Şehir İçi Ulaşım
 16. Trabzon Nerede?
 17. Uzungöl Nerede, Nasıl Gidilir
 18. Uzungöl Otelleri ve Uzungöl Otel Fiyatları

Akçakale

Akçaabat ilçe merkezinde denize hâkim bir teras üzerinde yer almaktadır. Selçuklu Devletinden korunmak amacıyla 1297-1330 yılları arasında İmparator Aleksisos tarafından yaptırılmıştır.

Moloz ve kesme taştan inşa edilmiştir. Günümüzde bu kale içinde fatih Sultan Mehmet’in komutanı olan Mahmut Paşa’nın mezarı bulunmaktadır. Denize hakim bir noktada yer alan Akçakale muhteşem manzarası ile görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Orta Mahalle

Akçaabat ilçesinin tarihi mahallerindendir. Bu mahallede Osmanlı Dönemine ait sivil mimariye ait birçok yapı bulunmaktadır. Sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Orta Mahallede bulunan evler, sokaklar, merdivenler, çeşmeler, duvarlar ve birçok yapılar tarihi gözler önüne sermektedir. Orta Mahallenin sokaklarında tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Hıdırnebi Yaylası

Akçaabat ilçe merkezine yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Burada çok sayıda turistlik tesisler bulunmaktadır. İlçenin yayla turizmi açısından en önemli yerlerindendir. Burada her yıl 19-20 Temmuz tarihlerinde Orak Yedisi (Hıdırnebi) şenlikleri düzenlenmektedir.

Sera Gölü

İlçe merkezine 5 km uzaklıkta Yıldızlı Beldesinde yer almaktadır. Sera Gölü; 1950 yıllarında oluşan bir set gölüdür. Göl 4 km uzunluğa, 150-200 metre genişliğe ve yaklaşık 55 metre derinliğe sahiptir. Muhteşem bir güzelliğe sahip Sera Gölü güzel bir turizm bölgesidir.

Çalköy Mağarası

İlçe merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük mağarası olma özelliğine sahiptir. Mağara yaklaşık bin metre uzunluğa sahiptir. Mağaranın yaklaşık 550 metrelik bölümü geziye açıktır.

Mağara içinde bulunan sarkıtlar, dikitler ve su şelaleleri muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Mağara içinde ışıklandırma ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Mağara içinde keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Mağaranın çıkışında bulunan çay evinde dinlenebilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Trabzon haritasına bakın bakalım en büyük ilçe neresidir diye? Trabzon’u en büyük ilçesi Maçka’dır. Nüfus olarak büyük Akçaabat bu doğru ama bunuda bu şekil vurgulamak zorundasınız. Eğer ölçütünüz buysa

 2. Bu ne saçma bir yorum o zaman Türkiye’nin en büyük şehri konya mı büyüklük derken her zaman nüfus gelişmişlik vs baz alınır yüz ölçümü değil

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here