Akçakent Kırşehir

Akçakent ilçesi Kırşehir İlimize bağlı 7 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 67 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Kırşehir’in İlçeleri-Akçakent

Akçakent ilk olarak 1884 yıllında Kafkaslardan gelip buraya yerleşen Çerkez Göçmenlerden oluşur. Akçakent ilk yerleşim yerinden dolayı buraya yeni şehir anlamında kullanılan Şehricedit ismini kullanmışlardır. 1965 yıllında Şehricedit ismini Akçakent olarak değiştirilmiştir. 1990 yıllında Akçakent ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçeye bağlı 3 mahalle 1 belde ve 19 köy bulunur. ilçe 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 3.885’dır.

Kırşehir’in İlçeleri

Akçakent’de Gezilecek Yerler

Eskiyurt Göleti:  İlçemizde bulunan bu göl hem doğa güzelliği hem de şifa kaynağı olması ile buraya insanları mıknatıs gibi çekmektedir. Bilindiği üzere 1884 yıllında Kafkaslardan gelip ilçemize yerleşen Çerkez göçmenler vardı. Sonra bu göçmenler Sıtma hastalığına yakalandı. Bu hastalık uzun süre burada yaşayan vatandaşlarımızın peşini bırakmadı. Daha sonra bu göçmenler Eskiyurt tarafına göç ettiler. Burada bulunan göllete girip yıkandılar. Bu gölet onları tek tek iyileştirdi. O günden sonra bu gölet şifa kaynağı olmaya başladı. Aynı zamanda gölet etrafında mesire yeri de bulunmaktadır. Buraya gelen kişiler burada piknik yapma imkânına da sahip oluyorlar. Göllete ilk bakıldığında Karadeniz bölgemizdeki Uzungölü andırmaktadır. İlçemize yolunuz düşerse bu göllete mutlaka uğrayınız.  Ayrıca ilçemizde bulunan Eskiyurt yaylası ve Boğazevçi sulama gölletine de uğramayı unutmayınız. Burada bulunan yayla bahar mevsimi ile birlikte yöre halkımızın adeta göç ettiği yerdir. Burada bulunan yeşillik ve temiz havası ile insanlara huzur vermektedir. Boğazevçi Sulama gölleti ise ilçemizin ve ilimizin sulama ihtiyacını karşılayan muazzam bir göldür.

Eskiyurt Göleti
Akçakent Merkez
Akçakent Kırşehir
Akçakent

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here