Akıncılar Sivas

Yüzölçümü 550 km kare olan Akıncılar, doğusunda Gölova, batısında Suşehri, güneyinde İmranlı ilçeleri ile çevrilidir. Sivas merkeze uzaklığı 152 kilometre olan bu ilçenin güneydoğusunda Erzincan’a, kuzeyinde ise Giresun illerine sınırı vardır.

Akıncılar İlçesi

Toprağı bereketli, kavun diyarı ilçenin Eski adı Yukarı Ezbider olan Akıncılar’ın 1962’de ismi değiştirilmiştir. Verimli topraklara sahip olan ilçenin tanıtıcı ürünü Ezbider kavunudur. İlçede her yıl Ağustos ayının son haftası Akıncılar Kültür, Sanat ve Kavun festivali düzenlenmektedir. İlçede gezilebilecek başlıca yerler şunlardır:

Tarihi Eserler: Akıncılar ilçesinde yer alan tarihi miraslar şunlardır: ilçe merkezinde bulunan ve hala kullanılan Sultan Süleyman Çeşmesi, ilçe merkezinde Yukarı Mahallede bulunan Hatipoğlu Camii ve bölge halkı tarafından büyük önem verilen Şeyh Bahattin Türbesidir.

Akıncılar Maden Suyu: İlçeye bağlı Eskibağ köyünde Çermik mevkiinde yer almaktadır. Bu maden suyunun böbrek ve idrar yolu hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Akıncılar Sivas

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here