Akşehir

Akşehir Konya iline bağlı bir ilçedir. Akşehir ilçesi Konya il merkezine 135 km uzaklıkta yer almaktadır.

Akşehir İlçesi

Akşehir ilçesi doğal güzelliği, Nasreddin Hoca Türbesi ve Büyük Taarruzun planladığı ve başlatıldığı Karargah evi ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Akşehir Evleri

İlçe merkezinde yer alan Akşehir Evleri; Anadolu sivil mimarisi ile dikkat çekmektedir. Bu evler genellikle iki katlıdır. Evlerin tavanları ve tabanları ahşaptır.

Evlerin pencereleri ahşap işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Kendine özgü bir yapısı olan Akşehir Evleri ilçeye tarihi bir hava katmaktadır. Geçmişten günümüze ulaşan Akşehir evlerini gezebilirsiniz.

Göz at ;

 1. Akşehir Gezilecek Yerler
 2. Akşehir Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Konya Gezilecek Yerler
 4. Konya’da Gezilecek 10 Yer
 5. Konya Gece Hayatı
 6. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 7. Konya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Meram Bağları Nerede, Nasıl Gidilir
 9. Nasrettin Hoca Türbesi
 10. Konya Otelleri ve Konya Otel Fiyatları
 11. Konya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Akşehir Evleri
Akşehir Gölü

Batı Cephesi Karargâh Müzesi

İlçe merkezinde yer almaktır. Bina; 1904-1905 yıllarında Belediye Binası olarak inşa edilmiştir.24 Ağustos 1922 yılında Büyük Taarruz Savaşının Batı Cephesi karargahı olarak kullanılmıştır. 1966 yılında restore edilen bu bina müze olarak açılır. İki katlı bir binadır. Binanın zemin katında Büyük Taarruz hazırlıklarını ve Büyük Taarruzu anlatan bir pano bulunmaktadır.

Müzenin üst katında ise Atatürk’ün çalışma ve Büyük Taarruzun kararının alındığı oda bulunmaktadır. Üst katta bulunan diğer odalarda Nutuk’tan alıntılar, levhalar, fotoğraflar, haritalar, belge ve silahlar sergilenmektedir.

Akşehir Nasıl Gidilir

Taş Medrese (Arkeoloji Müzesi)

İlçenin tek medresesi olan Taş Medrese ilçe merkezinde yer almaktadır. Taş Medrese; mescit, türbe, imaret ve çeşmeden oluşan bir külliyenin parçasıdır. Külliyeden günümüze medrese, türbe ve mescit ulaşmıştır. Medrese; 1250 yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından II. Keykubat zamanında inşa edilmiştir. Medrese; açık avlulu, dört eyvanlıdır.

Medresenin giriş kapısının solunda türbe bulunmaktadır. Türbenin kubbesi çini süslemelerine sahiptir. Yapılan restorasyon çalışmaları sonunda Taş Medrese 1965 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Müzede ilçe ve çevresinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen Neolitik Dönemden 19. Yüzyıl sonuna kadar insan yaşamına ait tarihi eserler sergilenmektedir.

Akşehir İlçesi
Akşehir Taş Medrese (Arkeoloji Müzesi)

Nasreddin Hoca Mezarlığı ve Türbesi

İlçe merkezine bağlı Nasreddin Hoca Mahallesinde 80 dönümlük şehir mezarlığında yer almaktadır. Nasrettin Hoca 1284 yılında vefat etmiştir. Selçuklu Döneminde Akşehir’in en eski mezarlığına gömülür ve üzerine 6 sütunlu kubbeli bir türbe yapılır.

Zamanla harap olan türbe çoğu kez narımdan geçer. Türbe günümüzdeki halini 1905 yılında II. Abdülhamit zamanında geçirdiği onarımdan almıştır. Nasreddin Hoca Türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Akşehir
Akşehir Nasrettin Hoca

Gülmece Parkı

Nasreddin Hoca Türbesinin yanında yer almaktadır. Park içinde havuz, kafeterya ve çocuk bahçesi bulunmaktadır. Parkın ortasında 4 metre yüksekliğinde, 6 metre çapında büyük bir bakır kazan bulunmaktadır.

Park içinde Heykeltıraş Cemil Güntepe tarafından yapılan Nasreddin Hoca fıkralarını anlatan çok sayıda heykel bulunmaktadır. Ayrıca park içinde Türk gülmece sanatına etkisi olan sanatçıların büstleri bulunmaktadır. Parka gülmece isminin verilmesi de bu büst ve heykellerden kaynaklanmaktadır.

Akşehir Hang Şehirde
Akşehir Gülmece Parkı

İmaret Camii

Nasreddin Hoca Türbesinin güneyinde yer alan İmaret Camii Akşehir ilçesindeki tek Osmanlı Camisidir. Osmanlı Padişahı II. Beyazıt Döneminde 1510 yılında Rumeli Beylerbeyi Hasan Paşa tarafından inşa edilmiştir.

Uzun yıllar boyunca cami kültürel merkez olarak işlev görmüş ve yoksullara yemek dağıtan aşevi işlevini gördüğü için İmaret Camii ismini almıştır. Caminin önünde bir şadırvan ve dünyanın en büyük tek parça halısı bulunmaktadır.

Akşehir Haritası
Akşehir İmaret Camii

Hıdırlık Tepesi

İlçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan temiz havası ve suyu ile ön plana çıkan dinlenme yeridir. Akarsu çevresinde yer alan bu mesire yeri halk tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Ayrıca ilçede yer alan ve Nasrettin Hocanın maya çaldığı göl olan muhteşem bir güzelliğe sahip olan Akşehir Gölünü görmenizi tavsiye ederim.

Akşehir Hıdırlık

4 YORUMLAR

 1. GEZİLİR AMA YAŞANCAK BİR ŞEHİR DEGILDIR, PAHALI,YOLU BOZUK,GERİ KALMIŞ,ESKİ 50 YIL GERİ MEDENIYET, ………, MANTIKLI ARAMA,YENILIGE KAPALI,HAYAT BİTMİŞ, FAZLACA AKIL REHABILITASYON MERKEZI VAR CİDDİYIM, SİZ ANLADINIZ ! ŞEHİRE GİDİN DAHA İYİ,YAŞANMAZ,

 2. GEZİLİR AMA YAŞANCAK BİR ŞEHİR DEGILDIR, PAHALI,YOLU BOZUK,GERİ KALMIŞ,ESKİ …., MANTIKLI ARAMA,YENILIGE KAPALI,HAYAT BİTMİŞ, FAZLACA AKIL REHABILITASYON MERKEZI VAR CİDDİYIM, SİZ ANLADINIZ ! ŞEHİRE GİDİN DAHA İYİ,YAŞANMAZ,

  • Merhaba ben Aksehirde yaşıyorum ve dediğiniz her şeyin tersi var memleketimde şehrimiz çok güzeldir tarihidir ve fiyatlar Büyükşehirlere göre ucuzdur.Sehrimizde herkes yeni bir şeyler yapmaya çalışır geri kalmış degiliz.Ayrıca biraz ağır değil mi 🙁

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here