Aksu Isparta Hangi Şehirde

Aksu Isparta iline bağlı bir ilçedir. Aksu ilçesi Isparta il merkezine 61 km uzaklıkta yer almaktadır.

Aksu İlçesi

Isparta’nın merkeze uzak ilçelerindendir. Aksu ilçesi Eğirdir ilçesine 22 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşım Eğirdir üzerinden sağlanmaktadır. İlçenin büyük bir bölümü dağlar ve ormanlık alanlar ile kaplıdır. Bundan dolayı ilçede çok sayıda tabii yerler bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Tynada Antik Kenti

Aksu ilçe merkezine 8 km doğusunda Terziler Köyü yakınlarında yer almaktadır. Antik kentin ne zaman ve kim tarafından kurduğu tam olarak bilinmemektedir. Bina kalıntılarından Helenistik Dönemde kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu antik kentin en dikkat çeken yapısı sivri tepenin güney yamacında bulunan kaya mezarlarıdır. Tynada Antik Kentinden günümüze tapınak, bina kalıntıları, yazıtlar ve mezar taşları ulaşmıştır.

Timbriada Antik Kenti

Aksu ilçesine bağlı Akcaşar Mahallesinin kuzeyinde Asartepe civarında yer almaktadır. İlçe merkezine yakın bir yerde alan bu antik kent büyük bir alana yayılmıştır. Bu antik kentin MÖ. 1. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu antik kentte Helenistik Dönemde MÖ. 2. Yüzyılda basılmış sikkeler bulunmuştur. Bu sikkeler Isparta Müzesinde sergilenmektedir. Herhangi bir resmi arkeolojik çalışması yapılmamış olan bu antik kentte günümüzde bina ve tapınak kalıntıları görülmektedir.

Eurymedon Kutsal Alanı

Aksu ilçenin 1 km kuzeydoğusunda Zindan Mağarası önünde yer alan Eurymedon Tanrısına adanmış bir Açıkhava tapınağıdır. Bu tapınak Roma Döneminde yapılmıştır. Kutsal alanın karşısında mezarlık bulunmaktadır. Kutsal alan önüne Roma Döneminde köprü yapılarak kutsal alan ve mezarlık birbirine bağlanmıştır. Günümüzde Açıkhava tapınağının kalıntıları bulunmaktadır.

Roma Köprüsü (Zindan Köprüsü)

Aksu ilçe merkezinin 1 km uzağında Zinadan Mağarası nünde Köprüçay üzerinde yer almaktadır. Tek kemerli ve yuvarlak bir mimariye sahiptir. Köprünün kilit taşı üzerinde Eurymedon Tanrısın sakallı büst heykeli bulunmaktadır. Köprünün yan tarafında ise nehre inen merdiven bulunmaktadır. Günümüzde Roma Köprüsü sağlam olarak ulaşmıştır.

Zindan Mağarası

Aksu ilçe merkezine 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Zindan Mağarası 765 metre uzunluğa, 8 metre yüksekliğe ve 12 metre genişliğe sahiptir. Zinadan Mağarası Pisidia Döneminde kutsal alan, Bizans Döneminde ise kilise olarak kullanılmıştır. Mağaranın geniş bir ağzı bulunmaktadır. Mağara içinde ilginç sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Mağaranın içinde yer altı deresi akmaktadır. Bu derenin suyunun cilt ve deri hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Mağaranın havası ise astım hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Zindan Mağarası ışıklandırılarak ziyarete açılmıştır.

Sorgun Mağarası

Aksu ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Sorgun Yaylası içinde yer almaktadır. 301 metre uzunluğa sahiptir. Mağara içinde kış ve bahar aylarında kuvvetli bir dere akmaktadır. Mağara içinde akan bu dere Sorgun Mağarasının ağız kısmında pınar olarak akmaktadır. Ayrıca bol su kaynaklarına ve yeşil tabiata sahip Solgun Yaylasını da gezebilirsiniz.

Aksu Isparta Hangi Şehirde
Aksu Isparta Hangi Şehirde
Aksu Isparta Haritası
Aksu Isparta Nasıl Gidilir
Aksu Isparta Nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here