Alman Çeşmesi'nin arkadan görünüşü

Alman Çeşmesi İstanbul’daki Sultanahmet Meydanında bulunur. bu yapı sultan 1. Ahmet türbesinin karşısında yer alır. Alman İmparatoru II. Wilhelm’in Sultana ve İstanbul’a hediyesidir. Sultanahmet gezinize burayı da eklemelisiniz.

Alman Çeşmesi’nin önden görünüşü

Bu çeşme Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından 19. yüzyılda doğuya yapılan bir sefer ardından dönemin sultanı II. Abdülhamit ve şehre hediye edilmiştir.  Ülkemize üç kez gelen II. Wilhelm 2. Gelişinde yani 1898 yıllında buraya hediye edilmiştir.

Alman Çeşmesi

Çeşme Almanya’da 1899 yıllında başlanmış 1900 yıllında 2. Abdülhamit 25. Cülus törenine yetiştirilmek istendi. Fakat yetişmedi. Daha sonra 1901 yıllında Alman imparator 2. Wilhelm doğum günü olan tarihte (27 Ocak 1901) açılışı gerçekleştirildi.

Alman Çeşmesinin tavanı

Çeşme Neo Bizans tarzında yapılmıştır. Çeşme içerisinde altın Mozaikle süslenmiştir. Çeşme üstü açık tek kubbelidir. Sekizgen kubbeli yapının kubbesinin her bir kısmında yeşil zemin üzerine birer madalyon vardır. İnşasında Alman Mimarlar dışında İtalya mimarlar da bulunmuştur. Yolunuz düşerse bu yapıyı bu mutlaka ziyaret etmeye gelmelisiniz.

Alman çeşmesi, 1903

Nasıl Gidilir: Alman Çeşmesi İstanbul Sultan Ahmet Bölgesinde olduğu için heryerde buraya ulamak kolaydır.  Şehirlerarası otobüs terminalinden ve Atatürk Havalimanı’ndan metro ile Eminönü’ne ulaşmak oldukça kolaydır.  Oradan da taksi ya da tramvayı kullanarak birkaç dakika içerisinde Alman Çeşmesine ulaşabilirsiniz.

Alman Çeşmesi’ndeki Almanca kitabe

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here