Altınözü

Altınözü ilçemiz nerede, neyi meşhur, nasıl gidilir. Orada gezilip görülecek yer var mıdır. Gibi sorular sorabilirsiniz. Bütün sorularınıza cevap verebilecek bir gezi yazısı ele aldım. Umarım sizi tatmin eder. Yine de sormak istediğiniz bir şey olursa  yorum kısmında sorabilirsiniz.  Öncellikle ilçemiz denince akla kırmızı pul biber ve zeytin gelmektedir. Bu iki yiyecek ilçemizde meşhurdur. Hatta ülkemizde ilk zeytin hasadı burada yapılmaktadır.

Zeytin Bahçeleri
Kurutulmuş Kırmızı Biber

Altınözü ilçesi Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Hatay’ın İlçeleri

İlçemiz kurtuluş savaşı yıllarında Fransızların eline geçmiştir. 1921 yıllında imzalanan Ankara Anlaşması ile sınırlarımızın dışında kalmıştır. Fakat 1939 yıllında yapılan halk oylaması ile Hatay anavatana katılmıştır. Altınözü de 1945 yıllında ilçe statüsüne kavuşuyor. İlçemize bağlı 48 mahalle bulunuyor. İlçemizde her tür ırk ve inançtan insanların hoşgörü içinde yaşadıkları şirin bir ilçedir.

Altınözü Köyleri

Altınözü’de Gezilecek yerler

Koz Kalesi:  İlçemize bağlı Koz Köyünde bulunur. ilçe merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Kale 630 yıllarda Hz. Ömer döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Daha sonra buraya haçlı seferleri sırasında burası haçlıların eline geçmiştir. Haçlılar uzun süre burayı işgal etmişlerdir. 1260 yıllında Baybars komutasındaki Memluk ordusu burayı kuşatıp geri almıştır. Kale 1515 yıllında Osmanlı hakimiyetine girmiştir.  Kale birçok medeniyete hizmet etmiştir. Günümüzde Hatay Müzesi koruma altına alıp ziyaretçilere açmıştır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret ediniz.

Koz Kalesi

Fatikli Camii: İlçe merkezinde bulunan bu cami Fatikli mahallesinde bulunur. 1875 yıllında inşa edilmiştir. İnce bir işçilikle inşa edilen bu cami görülmeye değer bir yapıdır. 2008 yıllında restore edilip halka açmıştır.

Fatikli Cami

Hz.Mıkdat Makamı: ilçemize bağlı Akdarı Köyünde bulunur. Nusayri vatandaşlarımızca kutsal kabul edilen Peygamberimiz Hz. Muhammed’in sahabesi Mıktad bin Esved’e ait bir yerdir. Burası ziyaret bölgesidir. Birçok kişi burayı ziyarete gelip dua ederler.

Hz.Mikdat Makamı

Gelin Dağı

Gelin Dağı

İlçemize bağlı Yunushan, Kamberli, Koz, Akamber köyleri arasında kalan bu dağda birçok tarihi yapı bulunur. Aynı zamanda birçok doğal güzelliklere sahne olmuştur. Dağ birçok mağara bulunur. Bu mağaralar değişik zamanlara aittir. Burada peribacaları da bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde mutlaka bu dağa uğramalısınız. Hem tarihi hem doğa yönünde sizi doyuracak bir yapıdır.

Gelinler Dağında Peri Bacaları
gelin Dağında Su sarnıcı
Gelinler Dağında mağara

Ayrıca ilçemiz Yanıkpınar köyünde ilk çağ dönemine ait mağara ve mezar bulunmaktadır. onun dışında ilçemizin  Sarılar Mahallesinde, Ortodoks Hıristiyanlara ait halen ibadete açık olan 9. Yüzyıldan kalma Kaddis Marcircos Kilisesi (Aya Yorgi Kilisesi) vardır.

Yanıkpınar Köyü Civarındaki Tarihi Mağaralar
Tokaçlı Köyü Maria Ana Kilisesi
Değirmen

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here