Anadolu Hisarı

Güzelce Hisarı olarak da bilinen Anadolu Hisarı İstanbul İlimizin Beykoz ilçesine bağlı Anadoluhisarı semtinde bulunur. Göksu Deresinin boğaza döküldüğü yerdedir. 7.000 metrekarelik bir alan üzerine, Boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki bölgesinde bulunan hisar gezilip görülmeye değer bir yerdir.

Anadolu Hisarı

Hisar 1395 yıllında Yıldırım Beyazıt zamanında inşa edilmiştir. Bizanslılar ve Cenevizler bir olup Karadeniz de koloniler kurmuşlardır. Bu nedenle boğaz Cenevizler için çok önemli bir yere sahipti. Aynı şey Osmanlılar için geçerliydi. Burada gelecek tehlikeleri önlemek amacı ile bu hisarı inşa etmiştir. Bu hisar daha çok savunma amaçlı inşa edilmiştir.

Anadolu Hisarı Nerede

1452 yıllında yapılan Rumeli Hisarı ile birlikte burası daha güvenilir bir yer olmaya başlamıştır. Bu tarihten sonra savunma değil taarruz için kullanılmaya başlamıştır. İstanbul fethinden önemli rol oynamıştır. İstanbul fethedildikten sonra askeri varlığını kaybetmiştir. Daha çok turistik amaçlar için kullanılmaya başlanmıştır.

Anadolu Hisarı İstanbul

Anadolu Hisarı günümüzde İstanbul’un en güzide noktalarında bir yerdedir. Ve burada bulunan yalıları ile ünlüdür. Boğaziçi’nin en güzel ve en değerli yalılarından olan Zarif Mustafa Paşa, Komodor Remzi Bey, Bahriyeli Sedat Bey, Nuri Paşa, Köprülü Amcazade Hüseyin Paşa, Hekimbaşı Salih Efendi yalıları burada görülebilirsiniz.

Anadolu Hisarı Beykoz

Burada birçok gezilecek yer vardır. Ayrıca dinlenip bir şeyler yiyip içebileceğiniz harika mekanlar bulunur. Sabah kahvaltısı boğaza karşı yapmak mükemmel bir zevktir. Ayrıca burada oturup kahve ve çay içmek ayrı bir lezzettir. Tarihi önemin yanı sıra turistik yerler de mevcuttur. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Ayrıca dönmeden Göksü Deresi ve Küçüksu Kasrı’na da uğramayı ihmal etmeyin.

Anadolu Hisarı Gece

Nasıl Gidilir: Buraya gitmek için birçok alternatif bulunur. Kavacık Köprüsü’nden otobüs ya da Kadıköy veya Üsküdar İskelelerinden kalkan Beykoz dolmuşlarından biri ile buraya ulaşabilirsiniz.

Anadolu Hisarı- Güzelcehisar
Anadolu Hisarı’nda gezi keyfi
Anadolu Hisarı’na Nasıl Gidilir

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here