Angkor Wat Nerede, Hangi Ülkede, Hakkında Bilgi
Angkor Wat Nerede, Hangi Ülkede, Hakkında Bilgi

Angkor Wat, Kamboçya‘da Angkor bölgesinde yer almakta ve tapınakların bulunduğu en büyük yapılardan birinin adıdır. Yakınlarında tapınakları olan başka büyük yapılar da var. Türkiye’den Kamboçya’ya gidebilmek için İstanbul hava limanını kullanmalısınız.

Orta Çağ’da, Güneydoğu Asya’da yaklaşık 600 yıl boyunca büyük bir Krallık vardı. Adı Khmer idi. İmparatorluğun Merkezi Angkor Bölgesiydi. Zamanla, Yöneticiler burada Başkentlerini inşa ettiler. Tapınaklar en Önemlisiydi, çünkü tanrılar için Saraylar çok önemliydi. Kralın Sarayından daha önemliydiler. Angkor’da ilk önce Tanrı Vishnu’ya ibadet edildi. Bu Hinduizm dininde önemli bir Tanrıdır.

Angkor Wat Nerede, Hangi Ülkede, Hakkında Bilgi
Angkor Wat Nerede, Hangi Ülkede, Hakkında Bilgi

Angkor bugün Kamboçya’da turistler için en popüler yerlerden biridir. Her yıl milyonlarca insan ziyaret ediyor. Diğer Tapınaklarla birlikte Angkor, UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Burası bir dikdörtgen. Merkezde beş Kuleli ana tapınak bulunmaktadır. Duvarların içinde ve dışında kralların hayatından ve taştan yapılmış birçok Dansçıdan hikayeler var. Kapılar ve koridorlar tüm binaları birbirine bağlar, böylece her yerden ana tapınağa ulaşabilirsiniz. Tüm tesisin etrafında bir hendek var.

Khmer İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra, Angkor sadece kısmen ve eskisinden daha az kullanıldı. Ayrıca sürekli hırsızların girip çıktığı bir yer oldu. İçeriden sanat eserleri çaldılar ve duvarlardan özellikle güzel parçaları kırdılar. Tropikal ormanların binalar arasında, etraflarında ve iç mekanlarda büyümesi artık kolaydı. Bugün bir çok şey yeniden inşa edildi. Ancak bazı binalar hala Harabe.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here