Angola'da Gezilecek 10 Yer
Angola'da Gezilecek 10 Yer

25.830.958 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının güneybatı bölümünde yer alan Angola, tarihi ve turistik yerleri ile popüler bir ülkedir. Angola’da güneyde Namibya ve Botsvana, doğuya doğru Zambiya ve Kuzey Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile sınırı olan 90’dan fazla etnik grup var.

Göz at ;

  1. Angola’da Gezilecek 10 Yer
  2. Angola Gezilecek Yerler
  3. Angola Nerede?
  4. Angola’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Angola Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Tarık Zaidi, Angola’nın Yerel Kabilelerini Çekti (13 Fotoğraf)
  7. Luanda Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti

Burada görmeniz gereken birçok kilise, kale, ulusal park ve dağ bulunmaktadır. 2002 yıllına kadar iç savaşla boğuşurken yakın tarihte kendini toparlayıp turizme kapılarını açmıştır. Afrika’nın küçültülmüş hali denilmektedir. Kısaca Afrika’da görmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz. Şimdi ülkede görülmesi gereken en popüler 10 yeri size sunacağız. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Luanda Kutsal Kurtarıcı Katedrali

Angola’nın başkenti Luanda’da yer alan Luanda Kutsal Kurtarıcı Katedrali, 1628 yıllında inşa edilen bir Roma Katolik kilisesidir. Aynı zamanda ülkenin  başpiskoposluk merkezidir. Mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir. şehrin en önemli turistik yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse burayı ziyaret edin.

2-Quiçama Ulusal Parkı

Kuzeybatı Angola’da yer alan Quiçama Ulusal Parkı, 9.960 km²’lik bir alanda  1957 yılında ulusal park ilan edilen önemli bir turizm noktasıdır. Angola’nın başkenti Luanda’ya yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunur. Günümüzde yaşanan iç çatışmalar nedeniyle faaliyette olan tek parktır. Parkta çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Buraya her yıl yüz binlerce safari meraklısı akın etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu parka uğrayın.

3-Saint Miguel Kalesi

Aziz Michael Kalesi veya Fortaleza de Sao Miguel olarak da bilinen Saint Miguel Kalesi, 1576 yılında  Portekizliler tarafından inşa edilmiş bir tarihi yapıdır. Bir dönem şehrin savunmasında önemli bir rol oynamıştır. Angola’nın başkenti Luanda’da yer alan bu kale, her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Günümüzde içerisinde müze bulunmaktadır. Kale içerisinde birçok heykel ve diğer eserler sergilenmektedir. Ülkenin tarihini daha yakında görüp incelemek için bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4-Kalandula Şelaleleri

Angola’nın başkenti Luanda’ya yaklaşık 361 kilometre uzaklıkta yer alan Kalandula Şelaleleri, Afrika’nın en büyük ve görkemli şelalelerinden biridir. Bu şelale 410 m genişliğinde ve 105 m yüksekliğinde bulunur. Şelalenin dans eder gibi kıvrılarak akması ortaya harika bir manzara çıkarmaktadır. Buraya her yıl çok sayıda turist uğramaktadır. Fakat en kötüsü nedir biliyor musunuz? Bu kadar güzel ve görkemli şelale çevresinde hiçbir tesis bulunmamaktadır. Bu oldukça beni şaşırttı. Buraya yolunuz düşerse bu şelaleyi mutlaka görün.

5-Ulusal Esaret Müzesi

Başkent Luanda’nın Morro da Cruz bölgesinde yer alan Ulusal Esaret Müzesi, 1977 yıllında Angola Ulusal Enstitüsü tarafından ziyarette açılmıştır. Bu müze daha çok kölelerin tarihçesini gözler önüne sermek için kurulmuştur. Müze de birçok tasvir bulunur. Özellikle kölelerin gemi bindirip Amerika’ya götürülüşünü tasvir edilen eserler sergilenmektedir. Köle ticaretinin tarihçesini yakında görüp öğrenmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

6-Silahlı Kuvvetler Müzesi

Silahlı Kuvvetler Müzesi, Angola’nın başkenti Luanda’da yer alan Saint Miguel Kalesinin içerisinde bulunur. 1975 yıllında hizmette açılan bu müze, birçok eski silah, iki motorlu uçaklar, muharebe aracı ve savaş araç-gereçleri sergilenmektedir. Özellikle burada yer alan eski silahlar oldukça dikkat çekmektedir. Merakınız varsa bu müzeyi de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

7-Miradouro da Lua

Angola’nın başkenti Luanda’ya 40 km  uzaklıkta yer alan Miradouro da Lua,  dış kuvvetlerin etkisiyle meydana gelen uçurumlardan oluşan dağılık bir bölgedir. Otantik görüntüsü ile birçok filme konu olmuştur. Burası her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Dağcılık sporuna ilgi duyanların sıkça uğradığı bir yerdir. Ülkenin en popüler turistik yerlerinden biri olup ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

8-Cabo Ledo Plajı

Angola’nın başkenti Luanda’da yer alan Cabo Ledo Plajı, ülkenin en popüler turistik mekanlarından biridir. Her yıl buraya çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya gelip sahil kenarında kumsallara uzanıp deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca dalga sörfü ile popüler bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte keyifli bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

9-Mussulo Adası

Angola’nın başkenti Luanda’ya karadan bağlantılı tropik Mussulo Adası, her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilen bir adadır. Adanın bakir doğası, harika manzarası ve plajlarıyla ziyaret edilmesi gereken bir noktadadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

10-Tundavala

Lubango şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta yer alan Tundavala, yaklaşık 2200 metreyi bulan sarp dağlardan oluşan dağlık bir bölgedir. Ülkenin en etkileyici manzara noktalarından bir olup ziyaretçilerine harika görsel şölenler sunmaktadır. Ayrıca buraya Adrenalin ve macera meraklılarının sıkça uğradığı bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip harika fotoğraflar çekebilirsiniz.


Bunlar dışında Angola ile ilgili genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Angola Bayrağı

Nüfus: 25.830.958

Başkent: Luanda

Resmi Dili: Portekizce

Para Birimi: Kwanza

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1575

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak gerekir.

Bunları da Okuyabilirsiniz;

Luanda Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti

Angola’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here