Antartika Nerede
Antartika Nerede

Antarktika, Güney Kutbu çevresinde yer alan ve kuzey sınırı güneye 60. paralelde sabit olan Güney Okyanusu ile çevrili bir kıtadır. Bu nedenle Antarktika olarak da adlandırılan büyük bir ada ve Güney Okyanusu’ndaki bir dizi küçük adadan oluşur.

Antarktika jeolojisi

Antarktika, orada bulunan en eski kayaların yaşı olan en az 3,8 milyar yıl önce (GA) doğdu. Büyümesi daha sonra Nuna (1,8 ila 1,6 Ga), Rodinia (1,3 ila 0,93 Ga), Pannotia (0,68 ila 0,55 Ga), ardından Gondwana (0,45 ila 0,25 Ga) olan süper kıtaların oluşumlarına ve çıkıklarına göre devam etti.

Buz tabakası ve deniz buzu

Antarktika% 98’den fazlası buzla kaplıdır. Saha gözlemleriyle birlikte radar ve uydu kullanımı sayesinde buz tabakasının topografyasını ve buzun kalınlığını bilebilir ve evrimini takip edebiliriz.

Antarktika (anti-arktos’tan, Kuzeyi, dolayısıyla Kuzey Kutbu’nu gösteren Büyük Kepçe’nin karşısında), haritalarda yaklaşık 4.500 km çapında (Paris-Bağdat mesafesi), Amerika Birleşik Devletleri veya Meksika’dan daha büyük yarı dairesel bir kıta olarak görünür. , yani Fransa yüzeyinin 25 katı (14 milyon km2). Bu buzlu “dünyanın sonu” diğer topraklardan tamamen izole edilmiştir. Güney Amerika’ya 1.000 km, Avustralya’ya 2.500 km ve Afrika’ya 4.000 km uzaklıktadır.

Radarlarla donatılmış uydular sayesinde bu kıtanın topografyasını ilk kez izleyebildik ve bu 2,3 km’lik ortalama buz kalınlığının altında dağlar, kanyonlar ve hatta göller olduğunu anladık!

Antartika Nerede
Antartika Nerede

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz